Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 10-ին ստորագրել է հրամանագիր Արմեն Թովմասյանին ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնից ազատելու մասին՝ այլ աշխատանքի անցնելու կապակցությամբ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով՝ Նորայր Մուսայելյանը նշանակվել է գյուղատնտեսության նախարար:
Երկրի ղեկավարը հաստատել է նաև կառավարության որոշումներ, համաձայն որոնց՝ Արմեն Ղահրամանյանն ազատվել է Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնից՝ իր դիմումի համաձայն:
Համլետ Ապրեսյանը նշանակվել է Ասկերանի շրջանի վարչակազմի ղեկավար՝ ազատվելով ԱՀ ջրային կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնից:

STEPANAKERT. – President Arayik Harutyunyan on Thursday signed a decree on dismissing Armen Tovmasyan from the post of the Minister of Economy and Agriculture of Artsakh (Nagorno-Karabakh)—and in connection with his transfer to another job, Armenian News-NEWS.am has learned from the Office of the Artsakh President.
By another presidential decree, Norayr Musayelyan was appointed Minister of Agriculture.
Also, the president approved the government’s decisions, according to which:
Armen Ghahramanyan was dismissed from the post of the head of the administration of the Askeran region—and according to his respective application.
Hamlet Apresyan has been appointed head of the administration of Askeran region, resigning from the post of deputy chairman of the Water Committee.