Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցությունը նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ, որով առաջարկվում է դատապարտվել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ընդունած «Շուշիի հռչակագիրը»: «Շուշիի հռչակագիրը» երկու կողմերի նախագահները ստորագրել են 2021 թվականի հունիսի 15-ին, օրեր անց էլ հռչակագիրը վավերացրել էին այս երկու երկների խորհրդարանները:
«Նախագծով առաջարկվում է գնահատական տալ հռչակագրին, որովհետեւ այն ամբողջությամբ ուղղված է Հայաստանի եւ Արցախի դեմ: Եթե 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան ոչ պաշտոնապես մասնակցեց կռվին, հիմա ցանկացած սադրանքի դեպքում կարող են հանգիստ միջամտել, որովհետեւ արդեն ռազմաքաղաքական դաշինք ունեն։ Հռչակագիրը նաեւ ցույց է տալիս այդ երկրների ծավալապաշտական նկրտումները Զանգեզուրի միջանցքի հանդեպ, Հայոց ցեղասպանության հարցն էլ դուրս է գալու Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունից եւ դառնալու է բացառապես պատմաբանների քննարկումների թեմա: Այս ամենին իշխանությունը պարտավոր է արձագանքել՝ թեպետ մինչ օրս ծպտուն չի հանել»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախագծի զեկուցող Անդրանիկ Թեւանյանը:
Անդրանիկ Թեւանյանի խոսքով՝ ընդունված հռչակագիրը վկայում է, որ հայ-թուրքական բանակացություններն առանց նախապայմանների ընթանալ չեն կարող:
«Երկու կողմերի ներկայացուցիչները հանդիպում են ունենում, իսկ դրանից կարճ ժամանակ անց հռչակագիրը վավերացվում է։ Մի կողմից Թուրքիան ծաղկեփնջերով է դիմավորում Երեւան-Ստամբուլ չվերթի ուղեւորներին, իսկ մյուս կողմից վավերացնում է Հայաստանը բնաջնջող հռչակագիրը»,- նշեց Թեւանյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ նախագծի ընդունմամբ պետությունն իր պաշտոնական դիրքորոշումը կհայտնի ընդունված հռչակագրի նկատմամբ:
«Մենք պարտավոր ենք այս ամենին արձագանքել: Այդպիսիով մենք ցույց կտանք, որ ունենք անվտանգային կարմիր գծեր, որոնք չենք զիջելու։ Եթե Թուրիքան եւ Ադրբեջանն հռչակագիր են վավերացրել, որոնք ակնհայտ դեմ են Հայաստանին եւ Արցախին, մենք ինչպե՞ս կարող ենք չարձագանքել: Ես հիմա չեմ կարող հստակ ասել՝ իշխող ուժը կողմ քվեարկի նախագծին, թե՝ ոչ: Եթե իրենց իշխանության տարիների հետագիծը նայենք, կարող են դեմ քվերակել նախագծի ընդունմանը, բայց այդ դեպքում էլ կստացվի, որ ողջունում են «Շուշիի հռչակագիրը»,- հավելեց Թեւանյանը:

The opposition "Armenia" Faction of the National Assembly (NA) of Armenia has put into circulation a draft proposing to condemn the "Shushi Declaration," which the presidents of Azerbaijan and Turkey had signed on June 15, 2021, and a few days later their parliaments had ratified this document.
"The [aforesaid] draft proposes to give an assessment to the [abovementioned] ‘declaration’ because it is completely directed against Armenia and Artsakh [(Nagorno-Karabakh)]. If during the 44-day [Artsakh] war [in the fall of 2020] Turkey unofficially took part in the battle, now they can easily intervene in case of any provocation because they already have a military-political alliance [with Azerbaijan]. The ‘declaration’ also shows the expansionist aspirations of those [two] countries towards the ‘Zangezur corridor’ [of Armenia], and the issue of the Armenian Genocide will be removed from the foreign policy of Armenia and will become a topic of discussion solely for historians. The [Armenian] authorities are obligated to respond to all this—although they have said noting [about it] to this day," Andranik Tevanyan, an MP of the "Armenia" Faction and the rapporteur of the aforementioned draft, told Armenian News-NEWS.am.
According to Tevanyan, the "Shushi Declaration" proves that the current Armenian-Turkish talks cannot be held without preconditions.
As per the lawmaker, with the adoption of this draft, the Armenian state will express its official position on the "Shushi Declaration."
"In this way, we will show that we have security 'red lines' which we will not give up. If Turkey and Azerbaijan have ratified a ‘declaration’ that is clearly against Armenia and Artsakh, how can we not respond?" Tevanyan added, in particular.