Ուկրաինայի շուրջ լարվածության պատճառով Եվրոպան հայտնվել է ծայրահեղ վտանգավոր իրավիճակում։ Այս մասին ասել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքը։
Այնուամենայնիվ, առայժմ «չկա որեւէ նշան, թե զինված հակամարտությունն արդեն լուծված հարց է», ասել է նա գերմանական ARD հասարակական-իրավական ալիքի Tagesthemen ծրագրի եթերում։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի հետ բանակցություններում խոսքն այն մասին է, թե ինչպես միասին ապահովենք անվտանգությունը։ Անհրաժեշտ է խոսել նաեւ այն մասին, թե ինչ քայլեր կարելի է անել զինաթափման ոլորտում, եւ երկու կողմի ավելի մեծ թափանցիկության մասին, ընդգծել է Բերբոքը։ «Ռազմական հակամարտությունները Եվրոպայի սրտում ամենաահավոր բանն են բոլորիս համար»,- նշել է նախարարը։
Արեւմուտքը պատրաստ է շարունակել բանակցային գործընթացը ցանկացած պահի, եւ բոլոր խողովակներով փորձ է արվում «պահել Ռուսաստանին բանակցությունների սեղանի շուրջ», բայց եթե, այնուամենայնիվ, հակամարտությունից խուսափել չհաջողվի, ապա Մոսկվային սպասվում են կոշտ տնտեսական պատժամիջոցներ, հավաստիացրել է արտգործնախարարը։
Աննալենա Բերբքոը նշել է, որ հարձակումն Ուկրաինայի դեմ «չափազանց լուրջ հետեւանքներ կունենար Ռուսաստանի համար»։
Փետրվարի 14-ին Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կսկսի այցը Կիեւ, որտեղ կհանդիպի Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ, որից հետո՝ փետրվարի 15-ին, Մոսկվայում կբանակցի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։

Europe has found itself in an extremely dangerous situation due to tensions around Ukraine, German Foreign Minister Annalena Baerbock said.
Nevertheless, "there is no signs that war is already a done deal," she said on German public broadcaster ARD's program Tagesthemen.
The talks with Russia, she said, are about how we can ensure security together. It is also necessary to talk about what steps can be taken in the field of disarmament and about greater transparency on both sides, Baerbock said. “Military conflicts are the worst thing for all of us in the heart of Europe,” the minister added.
The West is ready to continue the negotiation process at any time and there are attempts through all channels to "keep Russia at the negotiating table" but if the conflict can not be avoided, Moscow will face tough economic sanctions, the Foreign Minister assured.
Annalena Baerbock said that an attack on Ukraine would have "incredibly large consequences and consequences for Russia."
On Monday, German Chancellor Olaf Scholz starts a visit to Kyiv, where he will meet Ukrainian President Volodymyr Zelensky before holding talks with Russian leader Vladimir Putin in Moscow tomorrow.