Վիեննայում միջուկային գործարքի վերաբերյալ բանակցությունները փակուղի չեն մտել, կողմերը քննարկում են կարեւոր հարցերը։ Այս մասին երկուշաբթի մամուլի ասուլիսում ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն։
«Վիեննայում փակուղի չկա, բանակցությունները շարունակվում են, ինչպես եւ մինչ այժմ,- ասել է նա։- Երբ բանակցային գործընթացը հասնում է լուրջ թեմաների շուրջ երկխոսության պահին, բանակցությունները դառնում են բարդ, եւ տեղի են ունենում որոշակի ձգձգումներ»։
Դիվանագետի խոսքով՝ այն, ինչ այժմ տեղի է ունենում Վիեննայում, կարելի է անվանել կարեւոր հարցերի քննարկում»։ «Այսօր անհրաժեշտ է քաղաքական որոշում կայացնել։ Թեհրանն այն կայացրել է շատ տարիներ առաջ, երբ միջուկային գործարքի մեջ էր, եւ այսօր մենք արեւմտյան կողմից սպասում ենք ներկայացված նախաձեռնությունների պատասխանը»,- ավելացրել է նա։
Կիրակի օրը Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամհանին Թվիթերում գրել էր, որ Վիեննայում համաձայնագրի հասնելու աշխատանքը ավելի բարդ է դառնում։

Переговоры по ядерной сделке в Вене не зашли в тупик, стороны обсуждают ключевые вопросы. Об этом заявил в понедельник на пресс-конференции официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде.
«В Вене нет тупика, переговоры продолжаются, как и раньше, - сказал он. - Когда переговорный процесс достигает момента диалога по серьезным темам, переговоры становятся сложными и сталкиваются с определенными задержками».
По словам дипломата, «то, что сейчас происходит в Вене - обсуждение ключевых вопросов». «Сегодня необходимо принять политическое решение. Тегеран принял его много лет назад, когда остался в ядерной сделке, и сегодня мы ждем от западной стороны ответа на представленные инициативы», - добавил он.
В воскресенье секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани написал в Twitter, что работа по достижению соглашения в Вене становится сложнее.