Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը կոչ է արել Չինաստանին «դատապարտել Ուկրաինային ուղղված Ռուսաստանի սպառնալիքները», հայտնում է AFP-ն։
Մորիսոնը նշել է, որ Պեկինը եւ Մոսկվան հայտարարել են ավելի սերտ հարաբերությունների մասին, մինչդեռ Ուկրաինայի հետ սահման ավելի քան 100.000 ռուս զինվորական է ուղարկվել:
«Մենք ակնկալում ենք, որ բոլոր երկրները, աշխարհի բոլոր կառավարությունները կդատապարտեն  Ուկրաինայի դեմ բռնության սպառնալիքներով տեղի ունեցողը»,- ասել է Մորիսոնը խորհրդարանին: «Ես նշում եմ, որ Չինաստանի կառավարությունը, Ռուսաստանի կառավարության հետ միասին, միավորվել են այս հարցում, եւ Չինաստանի կառավարությունը չի դատապարտում այն, ինչ կատարվում է Ուկրաինայում»,- ասել  նա։
Նա կոչ է արել բոլոր դաշնային օրենսդիրներին միանալ Ավստրալիայի կառավարությանը եւ «չինական կառավարությանը կոչ անել դատապարտել այդ գործողությունները եւ թույլ տալ համապատասխան արձագանք տալ ՄԱԿ-ի միջոցով, այլ ոչ թե դիմադրել դրան» ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում իր անդամակցության միջոցով:

Australian Prime Minister Scott Morrison called on China to condemn Russia's threats to Ukraine, AP reported.
Morrison noted that Beijing and Moscow announced closer relations, while more than 100,000 Russian troops were sent to the border with Ukraine.
“We would expect all nations, all governments around the world, to be denouncing what is taking place with the threats of violence against Ukraine,” Morrison told Parliament.
“I do note that the Chinese government, together with the Russian government, have been banding together on this issue and that the Chinese government has not denounced what is occurring in Ukraine,” he said.