Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Լիզ Թրասը կարծում է, որ Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա «շատ վտանգավոր պահ կլինի» ամբողջ աշխարհի համար եւ կարող է խթանել այնպիսի ագրեսորների, ինչպիսին են Չինաստանն ու Իրանը։
«Եթե Ռուսաստանը ներխուժի Ուկրաինա, դա երկարատեւ հակամարտության տեսանկյունից կհանգեցնի լուրջ վնասների, անվտանգության խախտման Եվրոպայում՝ ավելի լայն իմաստով։ Բացի այդ, աշխարհի մյուս ագրեսորները դա իրենց հավակնություններն ընդլայնելու հնարավորություն կհամարեն։ Սա շատ վտանգավոր պահ է աշխարհի համար»,- Sky News-ին ասել է Թրասը։
Նա ավելացրել է, որ Մեծ Բրիտանիան ներկայում բանակցություններ է վարում Իրանի հետ, իսկ Չինաստանն ուժեղացրել է Թայվանի նկատմամբ «տնտեսական հարկադրանքը եւ ավելացրել թռիչքները»։ «Մենք չենք կարողանում հասկացնել, որ ագրեսիան հատուցվում է»,- ավելացրել է նա։

British Foreign Secretary Liz Truss believes a Russian invasion of Ukraine would be a "very dangerous moment" for the world and could encourage aggressors such as China and Iran.
“We could be on the brink of a war in Europe, which would have severe consequences not just for the people of Russia and Ukraine but for the broader security in Europe,” Truss told Sky News.
The foreign secretary added that the UK is currently in negotiations with Iran over stopping them from acquiring a nuclear weapon and she said China has increased its economic coercion and flights over Taiwan.