Ինքնահռչակ ԼԺՀ-ն-ն եւ ԴԺՀ-ն ճանաչելու Պետդումայի կոչը վկայում է այն մասին, որ պատգամավորները նրբազգաց են հասարակական կարծիքի հանդեպ, ասել է Վլադիմիր Պուտինը՝ ռուս-գերմանական բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Պետդումայում քվեարկությունը, կարծում եմ, այսպես թե այնպես, կապված է, իհարկե, սրա հետ, քանի որ խորհրդարանի պատգամավորները, ինչպես ցանկացած երկրում, այնպես էլ Ռուսաստանում, կողմնորոշվում են հասարակական կարծիքով, կողմնորոշվում են իրենց ընտրողների կարծիքով, եւ նրանք նրբազգաց են դրա հանդեպ»,- նշել է նախագահը։
Նրա խոսքով, շատ ակնհայտ է, որ Ռուսաստանում «մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը կարեկցում է Դոնբասի բնակիչներին, աջակցում է նրանց եւ հուսով է, որ այնտեղ իրավիճակը արմատապես կփոխվի նրանց համար դեպի լավը»։
«Մենք կանենք, եւ ես կելնեմ նրանից, որ մենք պետք է ամեն ինչ անենք Դոնբասի խնդիրները լուծելու համար, բայց դա անենք այնպես, ինչպես դաշնային կանցլեր Օլաֆ Շոլցն ասաց, առաջին հերթին՝ ելնելով Մինսկի համաձայնագրերի կատարման մինչեւ վերջ չիրականացված հնարավորություններից»,- հավելել է Պուտինը։
Խոսելով զորավարժությունների տարածքներից ռուսական զորքերի մասնակի դուրսբերման մասին՝ նա նկատել է, որ գործադիր իշխանության, այդ թվում՝ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մասով, մեկնաբանելու ոչինչ չկա, որոշումն արդեն կայացված է։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը, զորավարժությունների ավարտից հետո զինված ուժերը կվերադառնան իրենց մշտական տեղակայման վայրեր։ Նախօրեին պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Պուտինին զեկուցել էր, որ «զորավարժությունների մի մասը մոտենում է ավարտին, մյուս մասը կավարտվի առաջիկայում»։
Երեքշաբթի Պետդուման կողմ է քվեարկել ՌԴ Կոմունիստական կուսակցության նախագծին, որով առաջարկվում է դիմել Ռուսաստանի նախագահին՝ ինքնահռչակ ԴԺՀ-ն եւ ԼԺՀ-ն ճանաչելու անհրաժեշտության կապակցությամբ։ Ինչպես նշել է խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, փաստաթուղթն անհապաղ կուղարկվի պետության ղեկավարին։

Призыв Госдумы признать самопровозглашенные ЛНР и ДНР говорит о том, что депутаты тонко чувствуют общественное мнение, заявил Владимир Путин на пресс-конференции по итогам российско-германских переговоров, передает РИА Новости.
«Голосование в Государственной Думе, думаю, так или иначе связано, конечно, с этим, потому что депутаты парламента так же, как в любой стране, в России ориентируются на общественное мнение, ориентируются на мнение своих избирателей, и они тонко его чувствуют», — отметил президент.
По его словам, совершенно очевидно, что в России «подавляющее большинство людей сочувствует жителям Донбасса, поддерживает их и надеется, что ситуация там коренным образом изменится в лучшую для них сторону».
«Мы будем, и я буду исходить из того, что мы должны все сделать для решения проблем Донбасса, но сделать это так, как вот и говорил господин федеральный канцлер Олаф Шольц, прежде всего, исходя из не до конца реализованных возможностей по исполнению Минских соглашений», — добавил Путин.
Говоря о частичном выводе российских войск из районов военных учений, он заметил, что касаемо исполнительных органов власти, в том числе военно-политического руководства страны, — комментировать нечего, решение уже принято. Как ранее заявил официальный представитель Минобороны Игорь Конашенков, по окончании маневров ВС вернутся в места постоянной дислокации. Накануне глава Минобороны Сергей Шойгу доложил Путину, что «часть учений подходит к своему завершению, часть будет завершена в ближайшее время».
Во вторник Госдума проголосовала за проект постановления КПРФ, в котором предлагается обратиться к президенту России по поводу необходимости признания самопровозглашенных ДНР и ЛНР. Как уточнил спикер нижней палаты парламента Вячеслав Володин, документ направят главе государства незамедлительно.