ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը մեծ է համարել հավանականությունը, որ Կիեւը կորոշի ուժ կիրառել  Դոնբասում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ամեն կերպ մեր զրուցակիցներն ուշադրությունը կենտրոնացնում են [Դոնբասում շփման գծի մոտ Ուկրաինայի զորքերի] այս վտանգավոր կուտակման վրա, եւ մեր զրուցակիցներն ուշադրություն են դարձնում այն բանին, որ միանգամայն հավանական են ուժային գործողությունն ու խնդիրների ուժային լուծման փորձը [Ուկրաինայի] հարավ-արեւելքում։ Նման հավանականությունը մեծ է, այն իրական է, եւ, ցավոք, մենք արդեն բոլորս, ամբողջ աշխարհով, եղել ենք վկան այն բանի, որ Կիեւն է սկսել ուժային գործողությունը Դոնբասում, այսինքն՝ սկսել է քաղաքացիական պատերազմ իր երկրում»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։
Պեսկովը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ, չնայած Ուկրաինայի շուրջ սրացումը թուլացնելու վերաբերյալ մեկ շաբաթ տեւած ինտենսիվ միջազգային բանակցություններին, սրության աստիճանը Կիեւի եւ Մոսկվայի միջեւ չի նվազում։ «Պահպանվում է [ԼԺՀ-ի եւ ԴԺՀ-ի դեմ Ուկրաինայի հարձակման] վտանգավորության բարձր աստիճանը»,- ասել է նա՝ ընդգծելով, որ այդ հավանականությունը չի նվազում։

It is highly probable that Kyiv will embark on a combat operation in Donbas, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov said on Wednesday, TASS reported.
"The attention of our interlocutors is drawn in every possible way to this dangerous concentration [of the Ukrainian troops at the engagement line in Donbas] and the attention of our interlocutors is drawn to the fact that a military operation and an attempt to resolve problems with the use of force in the southeast [of Ukraine] are quite real. This probability is high and real and, unfortunately, all of us and the entire world were witnesses when Kyiv unleashed a military operation in Donbas, that is, it started a civil war in the country," the Kremlin spokesman said.
Peskov also said that despite weeks of intensive international talks on de-escalation in Ukraine, the degree of tension between Kyiv and Moscow has not diminished. "The high level of danger [of Ukraine attacking the Donetsk and Lugansk People’s Republics] persists," the Kremlin press secretary said, adding that this probability was not subsiding.