Փետրվարի 15-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
ՄԻՊ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա էին  ԱՀ մարդու իրավունքների  պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը, ԱԺ նախագահի գլխավոր խորհրդական Արպատ Ավանեսյանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նախ շնորհավորել է Արցախյան ազգային- ազատագրական պայքարի՝ Ղարաբաղյան շարժման 34-րդ տարեդարձի առիթով։ Անդրադառնալով Արման Թաթոյանի իրավապաշտպան, անաչառ գործունեությանը՝  ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել պաշտպանի կողմից արվող վերլուծություններն ու հայտարարությունները, զեկույցներն  ու հրապարակումները։ ԱԺ նախագահը գոհունակություն է հայտնել Ա․ Թաթոյանին առանձնապես փաստահավաք գործունեության և միջազգային հարթակներում Արցախն ու Արցախի խնդիրները հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար։
Արթուր Թովմասյանը ԱՀ և ՀՀ համանուն կառույցների փոխգործակցությունը լավագույնն է որակում այդ համատեքստում։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել  նաև պատերազմական և հետպատերազմյան իրողություններին, անվտանգային խնդիրներին  ու սպառնալիքներին, Ադրբեջանի կողմից տարվող հայատյաց քաղաքականության նոր դրսևորումներին։
Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել  ջերմ ընդունելության և գնահատանքի համար։ Կարևորելով նման հանդիպումներն ու քննարկումները՝ ՀՀ  իրավապաշտպանն ընդգծել է հատկապես ՀՀ և ԱՀ նույն կառույցների համագործակցությունն ու համատեղ գործունեությունը։ Արման Թաթոյանը համոզմունք է հայտնել, որ, անկախ ունեցած կարգավիճակից, իր հետագա գործունեությունը ևս ուղղված կլինի իրավապաշտպանությանը։
Այնուհետև Արման Թաթոյանը հանդիպել է պատգամավորական կազմի հետ:
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը բարձր է գնահատել Հայաստանի ՄԻՊ գործունեությունը՝ ընդգծելով հանրային  վստահությունը Արման Թաթոյանի նկատմամբ:
Իր խոսքում Թաթոյանը անդրադարձել է փաստահավաք առաքելությանը՝ պատերազմական հանցագործությունները փաստագրելու գործում կարևորելով Արցախի իշխանությունների, մասնավորապես՝ խորհրդարանականների աջակցությունը:
Այնուհետև ներկայացրել է ՄԻՊ գրասենյակի գործունեությունը, ջանքերը՝ միջազգային ատյաններում Արցախի իրավունքների պաշտպանության հարցում:
«Պատերազմի ժամանակ միջազգային հանրության  պասիվությունը, կարծես թե, արժեզրկել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ինչը սակայն չպիտի վհատեցնի մեզ մեր ջանքերում»,-ասել է Հայաստանի ՄԻՊ-ը:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Արման Թաթոյանը անդրադարձել է նաև Հայաստանում տիրող իրավիճակին, Ադրբեջանի սանձարձակ պահվածքին ու  անհրաժեշտ պատասխան գործողություններին:

Председатель Национального Собрания Арцаха Артур Товмасян 15 февраля принял делегацию во главе с Защитником прав человека Армении Арманом Татояном.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе омбудсмена РА, приветствуя гостей, Товмасян сначала поздравил с 34-й годовщиной карабахского движения. Касаясь правозащитной, беспристрастной деятельности Армана Татояна, председатель НС Арцаха высоко оценил осуществленные последним анализы и заявления, доклады и публикации. Он выразил удовлетворение работой Татояна, особенно по части сбора фактов и  надлежащее представление Арцаха и ее проблем на международных площадках.
Товмасян назвал сотрудничество между одноименными структурами Армении и Арцаха как наилучшее в этом контексте.
На встрече также были затронуты военные и послевоенные реалии, вопросы и угрозы безопасности, новые проявления политики армянофобии, которая ведется Азербайджаном.
В свою очередь, Татоян поблагодарил за теплый прием и оценку его работы. Отметив важность подобных встреч и обсуждений, он особо упомянул о сотрудничестве и совместной деятельности одних и тех же структур Армении и Арцаха. По словам омбудсмена, независимо от статуса, и дальнейшая его деятельность будет направлена на защиту прав человека.
Затем Татоян встретился с депутатами. В ходе встречи зампредседателя НС Арцаха Гагик Багунц высоко оценил деятельность омбудсмена РА.
В своем выступлении Татоян упомянул о миссии по сбору фактов, отметив при этом важность поддержки властей Арцаха, в частности парламентариев, в деле документирования военных преступлений. Затем он представил деятельность офиса омбудсмена РА, усилия по защите прав Арцаха в международных инстанциях.
«Пассивность международного сообщества во время войны, похоже, обесценила защиту прав человека, что, однако, не должно обескураживать нас в наших усилиях», - сказал омбудсмен Армении.
Отвечая на вопросы депутатов, Татоян коснулся также ситуации в Армении, необузданного поведения Азербайджана и необходимых ответных действий.