Եվրատլանտյան տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը վտանգված են: Այս մասին Վրաստանի եւ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը:
«Մոսկվայից ազդանշաններ են գալիս, որ դիվանագիտությունը կարող է շարունակվել։ Բայց մենք դեռ դուրս գալու կամ ապաէսկալացման նշաններ չենք տեսնում: Ռուսաստանը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ անտեսում է եվրոպական անվտանգության հիմքում ընկած սկզբունքները, ինչպես նաեւ իր նպատակներին հասնելու համար ուժի կիրառմամբ սպառնալու իր կարողությունն ու պատրաստակամությունը: Ցավոք, վախենում եմ, որ սա նոր նորմ է, որին մենք պետք է պատրաստ լինենք»:
Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներն «անխոնջ աշխատում են՝ քաղաքական եւ դիվանագիտական ​​լուծում գտնելու համար: Մենք դա անում ենք սերտ համակարգմամբ ինչպես Վրաստանի, այնպես էլ Ուկրաինայի հետ։ Իսկ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է ուժեղ քաղաքական եւ գործնական աջակցություն ցուցաբերել ինչպես Վրաստանին, այնպես էլ Ուկրաինային»,- ասել է նա։

Peace and stability in the Euro-Atlantic region are under threat, NATO Secretary General Jens Stoltenberg said during a meeting with defense ministers from Georgia and Ukraine.
"There are signs from Moscow that diplomacy could continue. But so far, we have not seen any sign of withdrawal or de-escalation. Russia has yet again demonstrated its disregard for the principles underpinning European security and its ability and willingness to threaten the use force in pursuit of its objectives.
"Unfortunately, I am afraid this is the new normal which we need to be prepared for.
"NATO Allies have been tireless in their efforts to work towards a political and diplomatic solution. We have done so in close coordination with both Georgia and Ukraine. And NATO’s strong political and practical support for both Georgia and Ukraine continues.
And I would like to thank the media for joining us at the top of the meeting. And then, we continue in a moment," he noted.