Ճապոնիայի կառավարությունը թույլ կտա բոլոր օտարերկրացիներին, բացառությամբ զբոսաշրջիկների, մուտք գործել երկիր, նախարարների կաբինետի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան, նրա խոսքերն է մեջբերում է Japan Times-ը։
«Ինչ վերաբերում է օտարերկրացիների մուտքին, մենք դա թույլ ենք տալիս նրանց, ովքեր ժամանում են ոչ զբոսաշրջային նպատակներով, ինչպես նաեւ հյուրընկալողի կողմից հսկողության պայմանով»,- ասել է Կիսիդան:
Վարչապետը չի հստակեցրել կառավարության որոշման ուժի մեջ մտնելու ստույգ ժամկետը, հավանաբար, սահմանների բացման մասին ավելի ուշ կհայտարարվի։
Փետրվարի 7-ին Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը հայտարարել էր, որ երկիրը փետրվարի 21-ից կբացի իր սահմանները պատվաստված օտարերկրյա զբոսաշրջիկների համար։ Նա նշել էր, որ գրեթե երկու տարի է անցել պետական սահմանները փակելու որոշումից։

Правительство Японии разрешит въезжать в страну всем иностранцам, кроме туристов, сообщил премьер-министр Фумио Кисида на пресс-конференции кабмина, его слова приводит Japan Times.
«Что касается въезда иностранцев, то мы разрешаем его для тех, кто прибывает не с туристическими целями, а также при условии наблюдения за ними принимающей стороной», — заявил Кисида.
Премьер не уточнил точные сроки вступления в силу решения правительства, вероятно, об открытии границ станет известно позднее.
7 февраля премьер-министр Австралии Скотт Моррисон заявил, что страна откроет границы для привитых иностранных туристов с 21 февраля. Он отметил, что прошло почти два года с тех пор, как было принято решение закрыть государственные границы.