Բելառուսը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Մոլդովան եւ Հայաստանը կարող են տուժել ռուս-ուկրաինական լարման ֆոնին, նշվում է Moody’s-ի զեկույցում:
«ԱՊՀ պետությունները կարող են տուժել՝ հաշվի առնելով ֆինանսական եւ էներգետիկ կապերը Ռուսաստանի հետ, ինչպես նաեւ ընդհանուր առմամբ թույլ լիկվիդայնությունն ու արտաքին դիրքերը»,-նշում են հեղինակները:
ԱՊՀ ինքնիշխան պետությունների վարկունակությունը կարող է վտանգվել, եթե Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հարաբերություններում լարվածությունը հետագայում հանգեցնի ռազմական հակամարտության եւ Ռուսաստանի նկատմամբ Արեւմուտքի պատժամիջոցների՝ չնայած այդ ռիսկը համեմատաբար ցածր է:
«Տարածաշրջանի ինքնիշխան պետությունների շրջանում հիմնականում Բելառուսը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Մոլդովան եւ Հայաստանը կարող են տուժել լարվածության հետեւանքով»,-նշում են զեկույցի հեղինակները:
«Լարվածության աճը կարող է ազդել ԱՊՀ ինքնիշխան երկրների վրա մի շարք ուղղություններով՝ հաշվի առնելով տնտեսական, ֆինանսական եւ էներգետիկ կապերը Ռուսաստանի հետ»,-նշել է Moody’s-ի փոխնախագահ եւ ավագ վարկային տնօրեն Էվան Վոլմանը:
Լարվածության աճը, հավանաբար, կթուլացնի Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի աճը, ինչը կունենա դոմինոյի ազդեցություն երկրների համար, որոնք առավելապես կախված են Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների (Ղրղզստան եւ Տաջիկստան), իսկ որոշ դեպքերում՝ առեւտրի առումով.
Եթե աճող լարվածությունը զգալիորեն թուլացնի ռուբլու դիրքերը, հնարավոր է բացասական կրկնակի ազդեցություն տարածաշրջանում, ինչը կբարձրացնի լիկվիդայնության ռիսկերը, հատկապես, այնպիսի ինքնիշխան պետությունների համար, ինչպես Բելառուսը, Տաջիկստանն ու Վրաստանը:

Belarus, Kyrgyz Republic, Tajikistan, Moldova and Armenia have the most exposure to an escalation in Russia-Ukraine tensions, Moody's report said.
CIS sovereigns could be affected given their economic, financial and energy ties with Russia, as well as their generally weak liquidity and external positions
“The credit profiles of Commonwealth of Independent States (CIS) sovereigns may be affected if tensions between Russia and Ukraine lead to further military conflict and subsequent Western sanctions on Russia,” the authors note.
“Among the region's sovereigns that we rate, Belarus (B3 negative), Kyrgyz Republic (B3 stable), Tajikistan (B3 stable), Moldova (B3 stable) and Armenia (Ba3 stable) are most exposed to an escalation in tensions,” the report says.
“An increase in tensions could impact CIS sovereigns through a number of channels given their economic, financial and energy ties with Russia, though this isn't our baseline scenario,” said Evan Wohlmann, VP-Senior Credit Officer at Moody’s.
An escalation of tensions would likely weaken Russian GDP growth, with a knock-on effect for countries that rely the most on Russia for remittances (Kyrgyz Republic and Tajikistan) and in some cases trade.
If rising tensions cause a marked weakening of the ruble, there could be negative secondary effects on currencies in the region, which could increase liquidity risks, especially for sovereigns such as Belarus, Tajikistan and Georgia.