Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը փետրվարի 19-ին Երևանի պետական համալսարանի Պատմության ֆակուլտետի Պատմություն և կովկասագիտություն ամբիոնների ուսանողների համար հանդես է եկել դասախոսությամբ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից:
Նախարարն անդրադարձել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, տարածաշրջանային զարգացումներին, Արցախի արտաքին քաղաքականությանը և պետականաշինության գործընթացին, ներհայկական կապերին, տարբեր այլ հարցերի:
Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հրամայական է համարել պատերազմից հետո ինքնակազմակերպվելու և առկա ու ապագա մարտահրավերներին համախմբված դիմագրավելու անհրաժեշտությունը՝ առանձնացնելով հատկապես գիտական ներուժի դերակատարությունը՝ պետության ռազմավարական ոլորտներում նվաճումներ արձանագրելու և պետականության կենսունակությունը ապահովելու գործում:

Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of Foreign Affairs David Babayan on Saturday delivered a lecture for the students of the History and Caucasus Studies Chairs of the Faculty of History of Yerevan State University, informed the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh.
Babayan touched upon a wide range of issues related to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, regional developments, the foreign policy and state-building process of Artsakh, inter-Armenian ties, and various other matters.
The Artsakh FM considered it imperative to self-organize after the war and to face the current and future challenges, stressing the role of the scientific potential for achieving progress in the strategic spheres of the state and ensuring the viability of the statehood.
David Babayan noted the importance of intensification of academic cooperation between Armenia and Artsakh, stressing the need for the development of Artsakh Studies in the leading universities of Armenia.