Կանադայի մայրաքաղաքում կորոնավիրուսային սահմանափակումների հետ կապված բողոքի ցույցերի ընթացքում մոտ 200 ձերբակալություն է իրականացվել, հայտնում է CNN-ը։
Իշխանությունները քննարկում են ավտոմեքենաների էվակուացման եւ տուգանքների կիրառման միջոցով ցուցարարներին ցրելու հնարավորությունը:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ հանգստյան օրերին պղպեղի աէրոզոլ եւ հատուկ մարտավարություն է կիրառել՝ ամբոխը ցրելու եւ խորհրդարանի շենքի մոտ հավաքված ցուցարարներին ձերբակալելու համար:
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ ձերբակալվածների թվում ցուցարարներ կան, ում մոտ, ենթադրաբար, ծխային նռնակներ, հրավառություններ կային, բացի այդ, նրանք զրահաբաճկոններով էին:
Օնտարիոյի ոստիկանության հատուկ քննչական բաժինը նաեւ մի միջադեպ է քննում, որի ժամանակ, ըստ հաղորդումների, մի կին, լրջորեն վիրավորվել է ձիու վրա նստած ոստիկանի հետ բախումից հետո, եւ երկրորդ դեպքը, երբ ոստիկանը հրազեն է կիրառել ցուցարարների դեմ:
Օտտավայի ոստիկանապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սթիվ Բելը կիրակի կայացած մամուլի ասուլիսին հայտնել է, որ ցուցարարների թիվը կտրուկ նվազել է։
«Չնայած ես գիտեմ, որ բոլորն են ուրախ տեսնել, որ բազմաթիվ անօրինական ցուցարարներ հեռացել են, սա մեր քաղաքի նորմալ վիճակը չէ,- ասել է նա:- Չնայած վերջին մի քանի օրերի հաջողություններին՝ այդ միջոցները դեռ անհրաժեշտ են մեզ՝ անօրինական ցույցերի մասնակիցների վերադարձը կանխելու համար»։
Բելը հայտնել է, որ 191 ցուցարար ձերբակալվել է, իսկ 107 հոգու մեղադրանք է առաջադրվել։ Մեղադրանքների թվում են ոստիկանների աշխատանքին խոչընդոտելը, դատարանի որոշմանը չենթարկվելը, հարձակումը, անկարգությունները, զենք պահելը եւ ոստիկանի վրա հարձակումը:
Օնտարիոյի նահանգային ոստիկանության փոխկոմիսար Քրիս Հարկինսը մամուլի ասուլիսին հայտնել է, որ առգրավվել եւ էվակուացվել է 76 ավտոմեքենա։
Օտտավայում բողոքի ցույցերը սկսվել են հունվարի վերջին բեռնատարների վարորդների կողմից, ովքեր դեմ են Covid-19-ի դեմ պատվաստումներին եւ պարտադիր թեստավորմանը: Սակայն նրանց միացան նաեւ այլ մարդիկ՝ կորոնավիրուսի տարածման դեմ մի շարք այլ միջոցառումների հետ կապված իրենց բողոքն արտահայտելու համար:
Պաշտոնյաները խոստացան վերջ տալ բողոքի ակցիաներին աննախադեպ արձանագրությունների, այդ թվում՝ Արտակարգ իրավիճակների մասին օրենքի միջոցով: Օրենքը թույլ է տալիս Կանադայի կառավարությանը ռազմական ուժեր ներգրավել, սակայն վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հասկացրել է, որ զորքերի կարիք չի լինի:

During another weekend of protests in Canada related to coronavirus restrictions, some 200 arrests were made in the nation's capital, CNN reported.
Authorities are considering stopping the demonstrations, which have been going on for weeks, with vehicle evacuations and fines being imposed on protesters.
Police said they used pepper spray and special tactics over the weekend to disperse crowds and make arrests of protesters who had gathered in front of parliament.
According to police, among those arrested were protesters who allegedly had smoke grenades and fireworks and were also wearing body armor.
The Ontario Police Special Investigation Unit is also looking into an incident in which a woman was reportedly seriously injured and a second incident in which a police officer used firearms against protesters.
Ottawa Police Service Chief Steve Bell told a news conference on Sunday that the number of protesters had dropped dramatically.
Bell said 191 protesters had been arrested and 107 people had been charged. The charges include obstructing police, disobeying a court order, assault, disorderly conduct, weapons possession and assaulting a police officer, he said.
Chris Harkins, the deputy commissioner of the Ontario Provincial Police, told a news conference that 76 vehicles were impounded and evacuated.
The protests in Ottawa were initiated in late January by a group of truck drivers opposed to the Covid-19 vaccination and mandatory testing. But they were joined by others outside the trucking industry to express their dissatisfaction with a range of other anti-Covid-19 measures, such as requirements to wear masks in schools.
Officials have promised to end the protests with unprecedented protocols, including the Emergency Situations Act. The law allows the Canadian government to deploy military forces, but Prime Minister Justin Trudeau has made it clear that troops will not be needed.