Ադրբեջանը հայ գերիներին պահում է քաղաքական սակարկության նպատակով։ Այս մասին ասել է օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը փետրվարի 23-ի մամուլի ասուլիսում։
Պատասխանելով Երեւանում ադրբեջանցի պատգամավորի հայտարարությունների մասին հարցին, թե «բոլոր գերիներն ազատ են արձակվել», Թաթոյանը նշել է, որ ծանոթ է ցինիկ ելույթին այն մասին, որ «հակամարտությունն ավարտված է, եւ բոլոր գերիները՝ վերադարձված»։
Օմբուդսմենը հիշեցրել է, որ երկու հարցերը փոխկապակցված են, իսկ ադրբեջանական կողմը գերիների արհեստական բաժանում է կատարում մինչեւ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումն ու դրանից հետո, եւ խոշտանգումներով ցուցմունքներ է կորզում՝ հետո գերիներին «ահաբեկիչներ» անվանելով։
«Այդ բոլոր դատավարություններն ինքնին հանցագործություն են, համաշխարհային հանրության աչքում գերիներին չվերադարձնելու համար լեգիտիմ հիմնավորում ապահովելու փորձ։ Դա արվում է քաղաքական եւ ռազմական սակարկության նպատակներով։ Սկզբում հրաժարվեցին կատարել հայտարարության 8 կետ, հետո սա։ Որքան բացատրես, որ գերիներին վերադարձնելը միջազգային օրենսդրության պահանջն է, դա կախված չէ իրենց կամքից։ Հակամարտությունն ավարտված չէ։ Սա կարեւոր է, որպեսզի արձանագրվի, որ նրանք գերիներ են»,- ընդգծել է Թաթոյանը։
Որպես օրինակ նա ներկայացրել է նոյեմբերի 9-ից հետո գերված շիրակցիներին։ «Չէ՞ որ հրաձգությունը շարունակվում էր, մարդիկ էին զոհվում։ Սա հակամարտություն չէ՞։ Ատելության քաղաքականությունը հակամարտություն չէ՞։ Գյուղերի գնդակոծումը հակամարտություն չէ՞։ Նրանք կարգավիճակով գերիներ են եւ պահվում են առեւտրի նպատակով։ Ադրբեջանի պատվիրակները պետք է հիշեն այդ մասին, երբ փորձում են մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը։ Մենք դա թույլ չենք տա։ Կարող են հիմարեցնել սեփական հասարակությանը։ Կատարում են հանցագործություններ, հետո խոսում են խաղաղության մասին»,- ավելացրել է Թաթոյանը։

YEREVAN. – Azerbaijan keeps the Armenian captives for political bargaining. The Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, told this to a press conference Wednesday.
When asked about the statements of the Azerbaijani MP in Yerevan that "all the captives have been released," Tatoyan noted that he is familiar with the cynical speech that "the [Nagorno-Karabakh (Artsakh)] conflict is over, and all the captives—returned."
The ombudsman reminded that these two issues are interrelated, and the Azerbaijani side makes an artificial division between these captives—until the signing of the trilateral declaration on November 9, 2020 and after that—, extorts testimony from Armenian captives through torture, then calls them "terrorists."
"All these [court] trials [in Azerbaijan against the Armenian captives] are a crime in itself, an attempt—in the eyes of the world community—to ensure a legitimate justification for not returning the captives. This is done for political and military bargaining purposes. (…). The conflict is not over. This is important in order to record that they are captives," Tatoyan stressed.
"Azerbaijani delegates need to remember this when they are attempting to mislead the world community. We will not allow it. They can fool their own society. They commit crimes, then talk about peace," added the ombudsman of Armenia.