Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը չորեքշաբթի հերքել է այն տեղեկությունները, որ իր Պահպանողական կուսակցությունը նվիրատվություններ է ընդունում ռուս օլիգարխներից՝ հայտարարելով, որ բոլոր նրանք, ովքեր ֆինանսավորում են նահանգի իշխող կուսակցությանը, գրանցված են Մեծ Բրիտանիայում, հայտնում է Reuters-ը։
«Պահպանողական կուսակցությունը միջոցներ է ստացել որոշ դոնորներից, ովքեր իրենց հարստության մեծ մասը վաստակել են Ռուսաստանում»,- ասվում է Ընտրական հանձնաժողովի կողմից գրանցված տվյալներում, նշում է լրատվական գործակալությունը։
Հարցին՝ արդյո՞ք վարչապետը կհրաժարվի ռուս օլիգարխների նվիրատվություններից, Ջոնսոնն ասել է խորհրդարանին. «Ես պարզապես կարծում եմ, որ շատ կարեւոր է... հասկանալ, որ մենք փող չենք հավաքում ռուս օլիգարխներից... մենք փող ենք հավաքում այն ​​մարդկանցից, ովքեր գրանցված են Մեծ Բրիտանիայի շահերի ռեգիստրում քվեարկության համար»:

British Prime Minister Boris Johnson on Wednesday denied that his Conservative Party accepted donations from Russian oligarchs, saying all individuals who fund the state's ruling party are registered in Britain, Reuters reported.
According to the Electoral Commission, the Conservative Party has received funds from some donors who have earned much of their wealth in Russia.
Asked whether the prime minister would commit to giving up donations from Russian oligarchs, Johnson told parliament: "I just think it's very important ... to understand that we do not raise money from Russian oligarchs ... we raise money from people who are registered to vote on the UK register of interests."