ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը հայտարարել է, որ փետրվարի 25-ին ՆԱՏՕ-ի անդամ 30 երկրների առաջնորդների մասնակցությամբ առցանց գագաթնաժողով է հրավիրել, որպեսզի քննարկեն Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո իրենց «հետագա գործողությունները», հաղորդում է MorningStar-ը:
Սթոլթենբերգը տեղի ունեցածն անվանել է «կանխամտածված, սառնասիրտ եւ վաղուց պլանավորված ներխուժում», որը «միջազգային իրավունքի աղաղակող խախտում է»:
«Ուկրաինան Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ չէ, բայց մշտապես առաջարկել է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, եթե կհամապատասխանի խիստ չափանիշներին»,-հաղորդում է լրատվամիջոցը:

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg has said he convened a virtual summit on Friday, with the leaders of the 30 member states to discuss the way forward following Russia's invasion of Ukraine, MorningStar reported.
Stoltenberg called what happened a "deliberate, cold-blooded and long-planned invasion" that constituted a "blatant violation of international law".
Ukraine is not a member of the alliance but has a standing offer of possible NATO membership if it meets strict criteria. Stoltenberg said there were no NATO troops in the country. "What we do is defensive," he said.