Աշխատանքային այցով Նուր-Սուլթանում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի հետ:
Ողջունելով Վարչապետ Փաշինյանին` Ղազախստանի նախագահը, մասնավորապես, նշել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շատ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ, Ղազախստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները զարգանում են կայուն կերպով: Այս տարի մենք նշում ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, շատ կարևոր տարեթիվ է: Բարձրագույն և բարձր մակարդակներում մեր միջև հաստատվել է բաց քաղաքական երկխոսություն, զարգանում են խորհրդարանական, մշակութային-հումանիտար կապերը: Գիտեք, որ մենք Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ տածում ենք ամենաջերմ զգացմունքները, ես անձամբ Ձեզ և հայ ժողովրդին մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում: Կարծում եմ` վատ չեմ տիրապետում Ձեր ժողովրդի պատմությանը, բարձր եմ գնահատում մշակույթի և մյուս ոլորտներում ձեռքբերումները:
Գործնականում մենք հանդիսանում ենք դաշնակիցներ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում, Եվրասիական տնտեսական միությունում, դրա համար կարծում եմ, որ մեր երկրների միջև հենց այսպիսի փոխհարաբերություններն են համարվում ամենաօպտիմալը: Ինչ վերաբերում է Ղազախստանին, ապա մենք կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:
Իր հերթին, Վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի Կասիմ-Ժոմարտ Կեմելի, ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ: Սա այս տարի դեմ առ դեմ մեր առաջին հանդիպումն է, սակայն մենք բազմիցս ենք խոսել հեռախոսով: Շատ ուրախ եմ, որ այն իրադարձություններից հետո, որոնք տեղի ունեցան Ղազախստանում, բնականոն կյանքը լիարժեք վերականգնվել է: Արդեն Եվրասիական տնտեսական միությունում մենք քննարկում ենք մեր տնտեսական հետագա համագործակցությունը և Եվրասիական տնտեսական տարածքի հետագա զարգացումը:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ուրախ եմ, որ վերջապես Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ճգնաժամային մեխանիզմներն աշխատեցին: Գիտեք, որ դա եղել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահության առաջնահերթությունը: Մենք միշտ կարծել ենք և կարծում ենք, որ ՀԱՊԿ ճգնաժամային արագ արձագանքման մեխանիզմները պետք է նորմալ աշատեն: Ցավոք Հայաստանը եղել է մի իրավիճակում, երբ մենք կարծում էինք, որ մեխանզիմը պետք է գործի, սակայն, ցավոք, դա տեղի չունեցավ: Դրանից հետո մենք դարձանք ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր և հայտարարեցինք, որ դա մեր առաջնահերթություններից մեկն է: Շատ ուրախ եմ, որ երբ անհրաժեշտ եղավ` այդ մեխանիզմը կարողացանք գործարկել: Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ջերմ խոսքերի և հյուրընկալության համար»:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ղազախական հարաբերությունների օրակարգային տարբեր հարցեր, անդրադարձել ինտեգրացիոն գործընթացներին առնչվող մի շարք թեմաների:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on a working visit in the Kazakh capital Nur-Sultan, met with President Kassym-Jomart Tokayev of Kazakhstan.
Welcoming Prime Minister Pashinyan, the President of Kazakhstan, in particular, noted, “Dear Nikol Vovaevich, I am very glad to see you, the relations between Kazakhstan and Armenia are developing steadily. This year we mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, a very important year. An open political dialogue has been established between us at the top and high levels, parliamentary, cultural and humanitarian ties are developing. You know that we have the warmest feelings for Armenia and the Armenian people, I personally have great respect for you and the Armenian people. I think I know the history of your people quite well, I appreciate the achievements in culture and other spheres.
In practice, we are allies in the Collective Security Treaty Organization, the Eurasian Economic Union, so I think that just these relations between our countries are considered the most optimal. As for Kazakhstan, we will continue to work in that direction."
In turn, Prime Minister Pashinyan noted. "Dear Kassym-Jomart Kemelovich, I am glad to meet you. This is our first face-to-face meeting this year, but we have talked on the phone many times. I am very glad that after the events that took place in Kazakhstan, normal life has been fully restored, and we are already discussing our further economic cooperation in the Eurasian Economic Union, further development of the Eurasian Economic Area.
I would like to emphasize that I am glad that the crisis management mechanisms of the Collective Security Treaty Organization have finally worked. You know that this was the priority of the presidency of the Republic of Armenia. We have always believed that the CSTO rapid crisis response mechanisms should work properly. Unfortunately, Armenia was in a situation when we thought that the mechanism should work, but, unfortunately, that did not happen. After that, we became the CSTO chairing country and announced that this is one of our priorities. I am very glad that we were able to launch that mechanism when it was necessary. I would like to thank you once again for your warm words and hospitality."
During the meeting the interlocutors discussed various issues on the agenda of the Armenian-Kazakh relations, touched upon a number of topics related to the integration processes.