Google ամերիկյան ընկերությունն արգելել է ռուսական պետական ԶԼՄ-ներին գովազդ տեղադրել իրենց ծառայություններում, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով Reuters-ը:
Դադարեցվել է նաեւ ռուսական ԶԼՄ-ների մոնետիզացիան, հայտարարել են ընկերությունում:
Սահմանափակված ռուսական ԶԼՄ-ները չեն կարողանա գովազդ գնել Google Tools-ի միջոցով, ինչպես նաեւ տեղադրել դրա որոնման համակարգում եւ Gmail փոստային ծառայությունում, հաղորդում է Google-ի ներկայացուցիչ Մայքլ Ասիմանը:
«Մենք ակտիվորեն հետեւում ենք իրավիճակի զարգացմանն ու անհրաժեշտության դեպքում կձեռնարկենք հետագա քայլերը»,-հայտնել է նա:
Ավելի վաղ ռուսական պետական ԶԼՄ-ների համար մոնետիզացիայի արգելք էր սահմանել YouTube-ը (պատկանում է Google-ին), սահմանափակվել է նաեւ RT հեռուստաալիքը: ԶԼՄ-ների ամբողջական ցանկը, որոնց կառնչվեն սահմանափակումները, չի հրապարակվել:
Ռուսական ԶԼՄ-ների համար գովազդ տեղադրելու եւ դրա մոնետիզացիայի արգելքը սահմանվել է նաեւ Facebook-ի կողմից:

Google has barred Russia's state-owned media outlet RT and other channels from receiving money for ads on their websites, apps and YouTube videos, similar to a move by Facebook after the invasion of Ukraine, Reuters reported.
Citing "extraordinary circumstances," Google's YouTube unit said it was "pausing a number of channels’ ability to monetize on YouTube." These included several Russian channels affiliated with recent sanctions, such as those by the European Union.
Ad placement is largely controlled by YouTube.
Google added later that it was also barring Russian state-funded media outlets from using its ad technology to generate revenue on their own websites and apps.
In addition, the Russian media will not be able to buy ads through Google Tools or place ads on Google services such as search and Gmail, spokesman Michael Aciman said.
"We’re actively monitoring new developments and will take further steps if necessary," Aciman said.
On Friday, Facebook owner Meta Platforms Inc (FB.O) barred Russian state media from running ads or generating revenue from ads on its services.