Ռուսաստանի Զինված ուժերը հատուկ գործողության ամբողջ ընթացքում ոչնչացրել են Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի ավելի քան հազար օբյեկտ: Այդ մասին կիրակի լրագրողներին հայտնել է Ռուսաստանի ՊՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը:
«Ռուսական զինված ուժերը ռազմական հատուկ գործողության ամբողջ ընթացքում խոցել են Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 1 067 օբյեկտ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Կոնաշենկովը, ոչնչացվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի 27 կառավարման կետ եւ կապի հանգույց, 38 ՀՕՊ զենիթահրթիռային համալիր՝ Ս-300, «Բուկ Մ-1» եւ «Օսա», ինչպես նաեւ 56 ռադիոլոկացիոն կայան: «Միայն այսօր ոչնչացվել է յոթ զենիթահրթիռային համալիր, այդ թվում՝ 1 Ս-300 Կրամատորսկ քաղաքի շրջանում: Խոցվել է 3 «Բայրաքթար ԲՏ-2» հարվածային անօդաչու թռչող սարք Չերնիգովի արվարձաններում»,-նշել է գեներալը:
ՌԴ ՊՆ-ից հայտնել են փոքրաթիվ ռուս գերեվարվածների մասին: «Սակայն մենք գիտենք՝ ինչպես են ուկրաինացի ազգայնականները վերաբերվում գերեվարված ռուս զինծառայողներին: Եւ տեսնում ենք, որ խոշտանգումներն ու կտտանքները հիշեցնում են Հայրենական պատերազմի ժամանակ գերմանացի նացիստների ոճը»,-հայտարարել է Կոնաշենկովը:
Կոնաշենկովը նաեւ հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Զինուժի կորուստները շատ ավելի քիչ են՝ ի տարբերություն ոչնչացված ազգայնականների եւ Ուկրաինայի Զինված ուժերի զինծառայողների թվի:
Նրա խոսքով՝ Կիեւի ռեժիմի ղեկավարները անխուսափելիորեն կկրեն պատասխանատվություն: «Գրանցվում եւ նույնականացվում են բոլոր անձինք, ձայները, հեռախոսները, դրանց կոորդինատները, IP-հասցեները, ինչպես նաեւ բոլոր ուկրաինացի ազգայնականների նամակագրությունը, որոնք մեր ընկերների նկատմամբ ոտնձգություններ են գործել: Դա նաեւ վերաբերում է Կիեւի ռեժիմի ղեկավարներին ու կատարողներին, որոնք ուղղակի կոչեր են անում ոտնձգություններ կատարել ռուս զինծառայողների նկատմամբ՝ խախտելով ռազմագերիների հետ վերաբերվելու հռչակագիրը: Դուք բոլորդ հայտնաբերված եք եւ անխուսափելիորեն կկրեք պատասխանատվություն»,-ասել է նա:
Կոնաշենկովը հայտնել է, որ ԼԺՀ զորքերի խմբավորումը հաջողությամբ առաջխաղացում է գրանցել եւս 4 կմ երկայնքով: «Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետության զորքերի խմբավորումը ՌԴ ԶՈՒ ռազմական աջակցությամբ հաջողությամբ առաջխաղացում է գրանցել՝ հակառակորդի պաշտպանությունը եւս 4 կմ ճեղքելով: Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ստորաբաժանումները, հաղթահարելով ազգայնական ստորաբաժանումների հակազդեցությունը, եւս 6 կմ առաջխաղացում են գրանցել: Ազատագրվել են Նիժնեյե, Գրանիտնոյե եւ Գնուտովո բնակավայրերը»,-ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ ռուսական ԶՈՒ-ն փետրվարի 24-ից սկսված ռազմական հատուկ գործողության ամբողջ ընթացքում խոցել է Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 1 067 օբյեկտ:

Вооруженные силы России с начала спецоперации уничтожили более тысячи объектов военной инфраструктуры Украины. Об этом сообщил журналистам в воскресенье официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков, передает ТАСС.
«Российскими вооруженными силами с начала специальной военной операции поражены 1 067 объектов военной инфраструктуры Украины», - сказал он.
Как уточнил Конашенков, уничтожены 27 пунктов управления и узлов связи вооруженных сил Украины, 38 зенитных ракетных комплексов противовоздушной обороны: С-300, «Бук М-1» и «Оса», а также 56 радиолокационных станций. «Только сегодня уничтожены семь зенитных ракетных комплексов, в том числе один С-300 в районе города Краматорск. Сбито 3 ударных беспилотных летательных аппарата «Байрактар ТБ-2» в пригородах Чернигова», - отметил генерал.
В Минобороны РФ сообщили о немногих захваченных в плен российских военных. «Но мы знаем, как относятся украинские нацисты к немногим захваченным российским военнослужащим. И видим, что истязания и пытки те же, что были у германских нацистов и их прихвостней-полицаев в Великую Отечественную», - заявил Конашенков.
Конашенков также заявил, что потери ВС России многократно меньше числа уничтоженных националистов. «Но наши потери многократно меньше уничтоженных националистов. И потерь среди военнослужащих украинских вооруженных сил», - сказал он.
По его словам, руководители киевского режима неминуемо понесут суровую ответственность. «Фиксируются и идентифицируются все лица, голоса, телефоны, их координаты, IP-адреса, а также переписка всех украинских нацистов, причастных к издевательствам над нашими товарищами. Также это касается руководителей киевского режима и их исполнителей, прямо призывающих к издевательствам над российскими военнослужащими в нарушение конвенции по обращению с военнопленными. Все вы будете найдены и неминуемо понесете суровую ответственность», - сказал он.
Конашенков сообщил, что группировка войск ЛНР успешно продвинулась вглубь обороны противника еще на 4 км. «Группировка войск Луганской Народной Республики при огневой поддержке Вооруженных сил (ВС) Российской Федерации успешно продвинулась вглубь обороны противника еще на 4 км. Подразделения Донецкой Народной Республики, преодолев сопротивление националистических подразделений, продвинулись еще на 6 километров. Освобождены населенные пункты Нижнее, Гранитное и Гнутово», - сказал он.
По его словам, российские ВС с начала специальной военной операции, начавшейся 24 февраля, поразили 1 067 объектов военной инфраструктуры Украины.