Ուկրաինան տեղեկացրել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը` ՄԱԳԱՏԷ-ին, որ Կիևում գտնվող ռադիոակտիվ թափոնների թաղման կետերի ուղղությամբ գիշերը հրթիռներ են արձակվել, բայց շինության վնասման կամ ռադիոակտիվ արտանետումների մասին վկայող տեղեկություններ չկան։ Այս մասին, համաձայն ԱԷՄԳ-ի տարածած հաղորդագրության, նշել է գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսին։
«Ես կրկին կոչ եմ անում բոլոր կողմերին զերծ մնալ ցանկացած ռազմական կամ ալ գործողությունից, որը կարող է վտանգել այս հաստատությունների ապահովությունն ու անվտանգությունը»,- նշել է գլխավոր տնօրենը։
Չնայած այս թաղման կետերը չափազանց ռադիոակտիվ թափոններ չեն պարունակում, թաղված ռադիոակտիվ թափոնները կարող են լուրջ ռադոլոգիական ազդեցություն ունեցող իրադարձության պատճառ դառնալ, ինչն ավելի է ընդգծում դրանք պաշտպանելու կարևորությունը, ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Украина сообщила в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) о попадании ракет в пункт захоронения радиоактивных отходов в Киеве. Об этом сообщил генеральный директор МАГАТЭ Рафаэль Гросси, передает РИА Новости.
Инцидент произошел в ночь на воскресенье, 27 февраля. «Однако сообщений о повреждении здания или каких-либо признаках радиоактивного выброса не поступало», — отметил глава агентства.
Он добавил, что эти пункты захоронения не содержат высокоактивных радиоактивных отходов, однако находящиеся там на хранении или захороненные отходы все же могут стать причиной серьезного радиологического воздействия.