Միջուկային ուժերի պատրաստվածության բարձրացման մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանը սրացում է, որը կարող է իրավիճակը «շատ ավելի վտանգավոր» դարձնել, կիրակի հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության գերատեսչության բարձրաստիճան ներկայացուցիչը, փոխանցում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Պուտինը հրամանը տվել է այն պահին, երբ, ըստ Վաշինգտոնի, քառօրյա ներխուժումից հետո ռուսական զորքերն անսպասելի անհաջողություններ են կրում մարտի դաշտում։ Ինչպես հայտնել են ԱՄՆ պաշտոնյաները, դրան նպաստել են ուկրաինական ուժեղ դիմադրությունը եւ ձախողումները պլանավորման հարցում, որոնք վառելիքի եւ անհրաժեշտ այլ պարագաների պակասի հանեգեցրին, ասել են ԱՄՆ պաշտոնյաները:
Պենտագոնը Պուտինի հրամանի մասին տեղեկացել է ոչ թե ամերիկյան հետախուզական աղբյուրներից, այլ ՌԴ նախագահի հեռուստաուղերձից, հայտնել է Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյան: Պուտինի ելույթից անմիջապես հետո ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը, Շտաբերի ղեկավարների միացյալ կոմիտեի նախագահ գեներալ Մարկ Միլին եւ Եվրոպայում ԱՄՆ զորքերի հրամանատար Թոդ Ուոլթերսը նախապես ծրագրված հանդիպում անցկացրեցին՝ ՌԴ նախագահի որոշումը քննարկելու համար:
Չնայած Վաշինգտոնը դեռ տեղեկություններ է հավաքում՝ Պուտինի որոշումը մտահոգիչ է, անանուն մնալու պայմանով ասել է Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյան։ «Ըստ էության, այն ուժեր է խաղի մեջ մտցնում, որոնք սխալ հաշվարկի դեպքում իրավիճակը կարող են շատ ավելի վտանգավոր դարձնել»,- ասել է նա:
Հարցին ի պատասխան՝ արդյո՞ք Պուտինի հայտարարությունից հետո ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական օգնություն տրամադրել Ուկրաինային, պաշտոնյան պատասխանել է. «Այդ աջակցությունը կշարունակվի»։
ԱՄՆ-ի գնահատականներով՝ Ռուսաստանն ավելի քան 350 հրթիռ է արձակել Ուկրաինայի թիրախների ուղղությամբ, որոնցից մի քանիսը խոցել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Այնուամենայնիվ, Պենտագոնի պաշտոնյան խորը մտահոգություն է հայտնել այն կապակցությամբ, ինչը, ըստ ռազմական գերատեսչության, վկայում է ռուսական ուժերի ռազմավարության փոփոխության մասին:
Խոսելով Կիեւից հյուսիս Չեռնիգովի ուղղությամբ ռուսական առաջխաղացման մասին՝ պաշտոնյան ասել է, որ կան նշաններ, որ Ռուսաստանը պաշարման մարտավարություն է կիրառում:
«Նրանց մոտ, կարծես, սկսում է զարգանալ պաշարման մտածելակերպը, իսկ ռազմական մարտավարության եւ ռազմավարության ցանկացած ուսումնասիրող ձեզ կասի, որ պաշարման դեպքում մեծանում է կողմնակի կորուստների հավանականությունը»,- ասել է նա:

Приказ президента России Владимира Путина привести ядерные силы в состояние повышенной боевой готовности на фоне его вторжения в Украину является эскалацией, которая может сделать ситуацию «гораздо более опасной», заявил в воскресенье высокопоставленный представитель оборонного ведомства США, передает «Голос Америки»
Путин отдал приказ в тот момент, когда, по оценкам Вашингтона, российские войска терпят неожиданные неудачи на поле боя после четырехдневного вторжения. Как заявили американские официальные лица, этому способствовали мощное сопротивление Украины и сбои в планировании, которые привели к тому, что некоторые подразделения остались без топлива и других предметов снабжения.
Пентагон узнал о приказе Путина из телевизионного обращения российского президента, а не от источников американской разведки, сообщил высокопоставленный представитель Пентагона.
Сразу после выступления Путина министр обороны США Ллойд Остин, председатель Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли и командующий вооруженными силами США в Европе Тод Уолтерс провели заранее запланированную встречу, на которой обсуждали решение российского президента.
Хотя Вашингтон все еще собирает информацию, решение Путина вызывает беспокойство, сказал высокопоставленный сотрудник Пентагона, выступая на условиях анонимности.
«По сути, оно вводит в игру силы, которые, в случае просчета, могут сделать ситуацию намного опаснее», – сказал он.
Отвечая на вопрос, продолжат ли США оказывать военную помощь Украине после объявления Путина, сотрудник сказал: «Эта поддержка будет продолжаться».
По оценкам США, Россия выпустила более 350 ракет по целям в Украине, некоторые из которых попали в объекты гражданской инфраструктуры. Однако сотрудник Пентагона выразил глубокую озабоченность в связи с тем, что, по мнению военного ведомства, указывает на смену стратегии российскими силами.
Говоря о российском наступлении на Чернигов к северу от Киева, сотрудник сказал, что имеются признаки того, что Россия применяет тактику осады.
«Похоже, у них начинает развиваться осадный менталитет, а любой изучающий военную тактику и стратегию скажет вам, что при осаде повышается вероятность сопутствующих потерь», – заявил он.