Տարբեր հումքային ապրանքների գները բարձրանում են, քանի որ Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի նոր պատժամիջոցները բարձրացնում են մատակարարումների խափանումների հավանականությունը, տեղեկացնում է Bloomberg գործակալությունը։
Ցորենը երկուշաբթի թանկացել է՝ հասնելով 13 տարվա մեջ գրեթե ամենաբարձր մակարդակին, այն դեպքում, երբ ալյումինիումի գինը ռեկորդ է սահմանել, նիկելի գինը նույնպես բարձրացել է։ Ոսկին, որը որպես «ապաստան» է հանդես գալիս միջազգային լարվածության ցանկացած թեժացման ժամանակ, նույնպես թանկանում է։
G7-ի երկրների ղեկավարները որոշում են կայացրել անջատել որոշ ռուսական բանկեր վճարումների միջազգային SWIFT համակարգից, ինչպես նաեւ սահմանափակիչ միջոցներ մտցնել ՌԴ ԿԲ միջազգային պահուստների դեմ։ Ավելի կոշտ սահմանափակումներ մտցնելը խորացնում է անորոշությունը հումքի շուկայի իրավիճակի հարցում, նշել են փորձագետները։
«Եթե բեկում չլինի խաղաղ բանակցություններում, մենք կարծում ենք, որ դա կհանգեցնի հումքային ապրանքների գների կտրուկ աճի, քանի որ մենք տեսնում ենք, որ պահանջարկի պակասեցումն այժմ մնում է միակ էական մեխանիզմը շուկայի հավասարակշռման համար»,- ասվում է Goldman Sachs Group Inc-ի հաղորդագրությունում։
Չնայած մետաղները եւ գյուղտնտապրանքները արեւմտյան քաղաքական գործիչների տեսադաշտում չեն, դրանց գներն ավելանում են, քանի որ ներդրողները մտահոգ են, որ վերջին միջոցները կարող են հանգեցնել մատակարարների վճարումների կտրուկ անկման եւ բանկերին մղել ռուսական ապրանքների գնումները ֆինանսավորելու հետագա կրճատման։
Ռուսաստանին եւ Ուկրաինային միասին բաժին է ընկնում ցորենի համաշխարհային արտահանման մեկ քառորդը եւ եգիպտացորենի արտահանման մեկ հինգերորդը։ ՌԴ-ն այնպիսի հումքի ամենախոշոր մատակարարն է, ինչպիսին են ալյումինիումը, նիկելը, պալադիումը, նավթը եւ գազը։
Լոգիստիկ ցնցումների վտանգը ապրանքների շուկաներում արագ ավելանում է. ապահովագրողները կամ հրաժարվում են ապահովագրել Սեւ ծով մտնող նավերը, կամ դրա դիմաց հսկայական վճարներ են պահանջում։ UN Comtrade-ի տվյալների համաձայն՝ 2020թ. Թուրքիան ռուսական ալյումինիումի ամենախոշոր գնողն էր՝ առաջ անցնելով Չինաստանից եւ Ճապոնիայից։
Ուկրաինայի նավահանգիստները փակ են, եւ թրեյդերներն ասում են, որ նախընտրում են «չաշխատել» ռուսական ցորենի հետ։ Որոշ արտահանողներ ներկայում հրաժարվում են պայմանագրերի կնքումից, որովհետեւ չգիտեն՝ կկարողանա՞ն արդյոք կատարել դրանք իրավիճակի զարգացման անորոշության պատճառով, տեղեկացնում է Bloomberg-ը։
Ցորենի մարտյան ֆյուչերսների գնանշումները Չիկագոյում երկուշաբթի օրվա աճուրդների ընթացքում բարձրացել են 6,2 տոկոսով՝ բուշելը 8,95 դոլար՝ ըստ Trading Economics-ի տվյալների։ Եգիպտացորենի ֆյուչերսային գործարքները թանկացել են 3,5 տոկոսով՝ մեկ բուշելը 6,825 դոլար։
Ալյումինիումը Լոնդոնում հասել է նոր ռեկորդի՝ բարձրանալով 4 տոկոսով, այն դեպքում, երբ պալադիումը բարձրացել է 7,8 տոկոսով՝ մատակարարումների հնարավոր խափանումների մտահոգությունների հետ կապված։ Արծաթի եւ պլատինի գները աննշան են փոխվել։
Մարտյան գործարքների գնանշումները NYMEX-ում երկուշաբթի բարձրանում են 0,7 տոկոսով՝ մեկ ունցիան 1 901,1 դոլար։

Цены на различные виды сырьевых товаров идут вверх, поскольку новые западные санкции против России повышают вероятность перебоев с поставками, сообщает агентство Bloomberg.
Пшеница подорожала почти до самого высокого уровня более чем за 13 лет в понедельник, в то время как цена алюминия достигла рекорда, а никель вырос. Золото, которое выступает убежищем во время любого усиления международной напряженности, также растет.
Руководители стран G7 приняли решение отключить некоторые российские банки от международной системы платежей SWIFT, а также ввести ограничивающие меры против международных резервов ЦБ РФ. Введение более жестких ограничений усугубляет глубокую неопределенность в отношении ситуации на рынке сырья, отмечают эксперты.
«Если не будет прорыва в мирных переговорах, мы считаем, что это приведет к резкому росту цен на сырьевые товары, поскольку мы видим, что разрушение спроса теперь остается единственным существенным оставшимся механизмом для балансировки рынка», - говорится в сообщении Goldman Sachs Group Inc.
Хотя металлы и сельскохозяйственные товары не находятся в поле зрения западных политиков, цены растут, поскольку инвесторы обеспокоены тем, что последние меры могут привести к резкому падению платежей поставщикам и побудить банки к дальнейшему сокращению финансирования закупок российских товаров.
На Россию и Украину вместе приходится четверть мирового экспорта пшеницы и пятая часть продаж кукурузы. РФ является крупным поставщиком такого сырья, как алюминий, никель, палладий, нефть и газ.
Риск логистических потрясений на товарных рынках быстро растет: страховщики либо отказываются предоставлять страховку для судов, заходящих в Черное море, либо требуют за это огромные премии. Согласно данным UN Comtrade, в 2020 году Турция была крупнейшим покупателем российского алюминия, опередив Китай и Японию.
Порты в Украине закрыты, и трейдеры говорят, что предпочитают не работать с российским зерном. Некоторые экспортеры в настоящее время отказываются от заключения контрактов, потому что не знают, смогут ли они выполнить их из-за неясного развития ситуации, сообщает Bloomberg.
Котировки мартовских фьючерсов на пшеницу в Чикаго в ходе торгов в понедельник подскочили на 6,2% - до $8,95 за бушель, по данным Trading Economics. Фьючерсные контракты на кукурузу подорожали на 3,5% - до $6,825 за бушель.
Алюминий в Лондоне вырос на 4% - до нового рекорда, в то время как палладий поднялся на 7,8% из-за опасений по поводу возможных перебоев с поставками. Россия производит около 40% добываемого в мире палладия. Цены на серебро и платину изменились незначительно.