Տարբեր հումքային ապրանքների գները բարձրանում են, քանի որ Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի նոր պատժամիջոցները բարձրացնում են մատակարարումների խափանումների հավանականությունը, տեղեկացնում է Bloomberg գործակալությունը։
Ցորենը երկուշաբթի թանկացել է՝ հասնելով 13 տարվա մեջ գրեթե ամենաբարձր մակարդակին, այն դեպքում, երբ ալյումինիումի գինը ռեկորդ է սահմանել, նիկելի գինը նույնպես բարձրացել է։ Ոսկին, որը որպես «ապաստան» է հանդես գալիս միջազգային լարվածության ցանկացած թեժացման ժամանակ, նույնպես թանկանում է։
G7-ի երկրների ղեկավարները որոշում են կայացրել անջատել որոշ ռուսական բանկեր վճարումների միջազգային SWIFT համակարգից, ինչպես նաեւ սահմանափակիչ միջոցներ մտցնել ՌԴ ԿԲ միջազգային պահուստների դեմ։ Ավելի կոշտ սահմանափակումներ մտցնելը խորացնում է անորոշությունը հումքի շուկայի իրավիճակի հարցում, նշել են փորձագետները։
«Եթե բեկում չլինի խաղաղ բանակցություններում, մենք կարծում ենք, որ դա կհանգեցնի հումքային ապրանքների գների կտրուկ աճի, քանի որ մենք տեսնում ենք, որ պահանջարկի պակասեցումն այժմ մնում է միակ էական մեխանիզմը շուկայի հավասարակշռման համար»,- ասվում է Goldman Sachs Group Inc-ի հաղորդագրությունում։
Չնայած մետաղները եւ գյուղտնտապրանքները արեւմտյան քաղաքական գործիչների տեսադաշտում չեն, դրանց գներն ավելանում են, քանի որ ներդրողները մտահոգ են, որ վերջին միջոցները կարող են հանգեցնել մատակարարների վճարումների կտրուկ անկման եւ բանկերին մղել ռուսական ապրանքների գնումները ֆինանսավորելու հետագա կրճատման։
Ռուսաստանին եւ Ուկրաինային միասին բաժին է ընկնում ցորենի համաշխարհային արտահանման մեկ քառորդը եւ եգիպտացորենի արտահանման մեկ հինգերորդը։ ՌԴ-ն այնպիսի հումքի ամենախոշոր մատակարարն է, ինչպիսին են ալյումինիումը, նիկելը, պալադիումը, նավթը եւ գազը։
Լոգիստիկ ցնցումների վտանգը ապրանքների շուկաներում արագ ավելանում է. ապահովագրողները կամ հրաժարվում են ապահովագրել Սեւ ծով մտնող նավերը, կամ դրա դիմաց հսկայական վճարներ են պահանջում։ UN Comtrade-ի տվյալների համաձայն՝ 2020թ. Թուրքիան ռուսական ալյումինիումի ամենախոշոր գնողն էր՝ առաջ անցնելով Չինաստանից եւ Ճապոնիայից։
Ուկրաինայի նավահանգիստները փակ են, եւ թրեյդերներն ասում են, որ նախընտրում են «չաշխատել» ռուսական ցորենի հետ։ Որոշ արտահանողներ ներկայում հրաժարվում են պայմանագրերի կնքումից, որովհետեւ չգիտեն՝ կկարողանա՞ն արդյոք կատարել դրանք իրավիճակի զարգացման անորոշության պատճառով, տեղեկացնում է Bloomberg-ը։
Ցորենի մարտյան ֆյուչերսների գնանշումները Չիկագոյում երկուշաբթի օրվա աճուրդների ընթացքում բարձրացել են 6,2 տոկոսով՝ բուշելը 8,95 դոլար՝ ըստ Trading Economics-ի տվյալների։ Եգիպտացորենի ֆյուչերսային գործարքները թանկացել են 3,5 տոկոսով՝ մեկ բուշելը 6,825 դոլար։
Ալյումինիումը Լոնդոնում հասել է նոր ռեկորդի՝ բարձրանալով 4 տոկոսով, այն դեպքում, երբ պալադիումը բարձրացել է 7,8 տոկոսով՝ մատակարարումների հնարավոր խափանումների մտահոգությունների հետ կապված։ Արծաթի եւ պլատինի գները աննշան են փոխվել։
Մարտյան գործարքների գնանշումները NYMEX-ում երկուշաբթի բարձրանում են 0,7 տոկոսով՝ մեկ ունցիան 1 901,1 դոլար։

Commodity prices are on the rise as new Western sanctions against Russia increase the likelihood of supply disruptions, Bloomberg reported.
Wheat rose to nearly its highest level in more than 13 years on Monday, while aluminum hit a record and nickel rose. Gold, which acts as a safe haven during any increase in international tension, is also rising.
The leaders of the G7 countries decided to disconnect some Russian banks from the SWIFT international payment system, as well as to introduce restrictive measures against the international reserves of the Central Bank of the Russian Federation. The introduction of more stringent restrictions exacerbates the deep uncertainty regarding the situation in the commodity market, experts say.
Unless there is a breakthrough in the peace talks, we believe this will lead to a sharp increase in commodity prices as we see demand destruction now remains the only significant mechanism left to balance the market, Goldman Sachs Group Inc. said in a statement.
Although metals and agricultural commodities are not on the radar of Western politicians, prices are rising as investors worry that the latest measures could lead to a sharp drop in payments to suppliers and prompt banks to further cut back on Russian purchases.
Together, Russia and Ukraine account for a quarter of world wheat exports and a fifth of corn sales. Russia is a major supplier of raw materials such as aluminum, nickel, palladium, oil and gas.
The risk of logistical shocks in commodity markets is growing rapidly, with insurers either refusing to provide insurance for ships entering the Black Sea or demanding huge premiums for doing so. Turkey was the largest buyer of Russian aluminum in 2020, ahead of China and Japan, according to UN Comtrade.
Ports in Ukraine are closed and traders say they prefer not to deal with Russian grain. Some exporters are currently refusing to enter into contracts because they do not know if they will be able to fulfill them due to unclear developments in the situation, reports Bloomberg.
Quotes of March wheat futures in Chicago jumped 6.2% during trading on Monday to $8.95 per bushel, according to Trading Economics. Corn futures rose 3.5% to $6.825 per bushel.
Aluminum in London rose 4% to a new record, while palladium climbed 7.8% on fears of potential supply disruptions. Russia produces about 40% of the palladium mined in the world. Prices for silver and platinum changed little.