ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անտարբեր է անձնական պատժամիջոցների նկատմամբ, նա արտերկրում ակտիվներ չունի։ Այս մասին հերթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ընդգծել է, որ Պուտինն ամեն տարի հայտարարագրում է իր ամբողջ ունեցվածքը։
«Պատժամիջոցները բավականին անհեթեթ դրույթներ են պարունակում որոշ ակտիվների վերաբերյալ: Բոլորը գիտեն, որ որոշ ակտիվներ, բացի նրանցից, որոնք ամեն տարի հայտարարագրվում են կցավագոնի եւ բնակարանի չափով, եւ որոշ այլ բանկային ավանդներ, նախագահը չունի»,- պարզաբանել է Պեսկովը:
Ընդ որում, անձամբ ՌԴ նախագահի դեմ պատժամիջոցների ներդրումը նա քաղաքական տեսակետից անհեռատես ու անհեթեթ է անվանել:
«Եթե [պատժամիջոցները] դիտարկենք խնդիրների լուծման տեսանկյունից, ապա, իհարկե, պետության ղեկավարի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու փաստը ոչ պակաս անհեթեթ, շատ անհեռատես է»,- ասել է նա։
Պատասխանելով արեւմտյան առաջնորդների դեմ հնարավոր պատասխան անձնական պատժամիջոցների կիրառման մասին հարցին՝ Պեսկովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանն այս հարցում բխելու է բացառապես սեփական ազգային շահերից։

Президент России Владимир Путин индифферентно относится к персональным санкциям, у него нет активов за рубежом. Об этом в ходе регулярного брифинга заявил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков, сообщает ТАСС
Он подчеркнул, что все свое имущество Путин декларирует каждый год.
«В санкциях содержатся достаточно абсурдные положения о каких-то активах и т. д. Всем известно, что каких-то активов, собственно, кроме тех, которые декларируются каждый год в размере прицепа и квартиры, и еще каких-то банковских вкладов, у президента нет», — пояснил Песков.
При этом он назвал недальновидным и абсурдным с политической точки зрения введение санкций лично против президента РФ.
«Если брать [санкции] с точки зрения решения проблем, то, конечно, сам факт введения санкций против главы государства — это не менее абсурдно, весьма недальновидно», — сказал он.
Отвечая на вопрос о возможном введении ответных персональных санкций в отношении западных лидеров, Песков подчеркнул, что Россия в этом вопросе будет исходить исключительно из собственных национальных интересов.