ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն անտարբեր է անձնական պատժամիջոցների նկատմամբ, նա արտերկրում ակտիվներ չունի։ Այս մասին հերթական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ընդգծել է, որ Պուտինն ամեն տարի հայտարարագրում է իր ամբողջ ունեցվածքը։
«Պատժամիջոցները բավականին անհեթեթ դրույթներ են պարունակում որոշ ակտիվների վերաբերյալ: Բոլորը գիտեն, որ որոշ ակտիվներ, բացի նրանցից, որոնք ամեն տարի հայտարարագրվում են կցավագոնի եւ բնակարանի չափով, եւ որոշ այլ բանկային ավանդներ, նախագահը չունի»,- պարզաբանել է Պեսկովը:
Ընդ որում, անձամբ ՌԴ նախագահի դեմ պատժամիջոցների ներդրումը նա քաղաքական տեսակետից անհեռատես ու անհեթեթ է անվանել:
«Եթե [պատժամիջոցները] դիտարկենք խնդիրների լուծման տեսանկյունից, ապա, իհարկե, պետության ղեկավարի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու փաստը ոչ պակաս անհեթեթ, շատ անհեռատես է»,- ասել է նա։
Պատասխանելով արեւմտյան առաջնորդների դեմ հնարավոր պատասխան անձնական պատժամիջոցների կիրառման մասին հարցին՝ Պեսկովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանն այս հարցում բխելու է բացառապես սեփական ազգային շահերից։

"The sanctions contain quite absurd provisions about some assets, etc. Everyone knows that the president does not have any assets other than those declared every year," Peskov explained.
At the same time, he called it short-sighted and politically absurd to impose sanctions against the Russian president personally.
"If we take the sanctions from the point of view of solving problems, then, of course, the very fact of imposing sanctions against the head of state is absurd, very short-sighted," he said.
When asked about the possible introduction of personal sanctions against Western leaders, Peskov noted that Russia would be guided solely by its own national interests in this matter.