Ռուսաստանը 2021-2022 գյուղատնտեսական տարվա սկզբից (2021 թ․-ի հուլիսի 1-ից) մինչեւ փետրվարի 24-ն արտահանել է 27,5 մլն տոննա ցորեն, ինչը 28,7 տոկոսով ցածր է անցյալ տարեշրջանի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից, ասված Է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարության մոնիթորինգում։
«Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության օպերատիվ տվյալներով՝ (առանց հունվար- փետրվար ամիսներին ԵՏՄ երկրների արտահանման հաշվառման) ընթացիկ 2021/2022 գյուղատնտեսական տարում արտահանվել է 27,5 մլն տոննա հացահատիկ, ինչը 28,7 տոկոսով ցածր է նախորդ տարեշրջանի նույն ժամանակահատվածի համեմատ (38,6 մլն տոննա)», - հայտնում է գերատեսչությունը:
Այդ թվում ՝ ցորենի մատակարարումները նվազել են 30 տոկոսով՝ մինչեւ 22,5 մլն տոննա, գարու մատակարարումները՝ 31,3 տոկոսով՝ մինչեւ 2,9 մլն տոննա, եգիպտացորենի՝ 12,1 տոկոսով՝ մինչեւ 1,7 մլն տոննա։
Ցորենի միջազգային խորհրդի տվյալներով, որոնք բերում է գյուղնախարարությունը, չորրորդ դասի ռուսական ցորենի գինը (պրոտեինի 12,5 տոկոսը, FOB Նովոռոսիյսկ) փետրվարի 24-ի դրությամբ կազմել է 325 դոլար մեկ տոննայի համար՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում ավելանալով 10 դոլարով։

Russia exported 27.5 million tons of wheat from the beginning of 2021-2022 agricultural year (from July 1, 2021) to February 24, which is 28.7% lower than on the same date last season, according to monitoring by the Agriculture Ministry.
"According to operative data of Federal Customs Service of Russia (without taking into consideration export to EEU countries for January-February), 27,5 million tons of grain crops were exported in current 2021/2022 agricultural year, that is 28,7% lower than in analogous period of the previous season (38,6 million tons)," the Ministry informed.
Wheat shipments fell 30% to 22.5 million tonnes, barley 31.3% to 2.9 million tonnes and maize 12.1% to 1.7 million tonnes.
The price of Russian fourth-class wheat was $325 per ton as of February 24, according to the International Grain Council, cited by the Ministry of Agriculture, having risen by $10 over the week.