Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում պաշտպանական ընկերությունների բաժնետոմսերը երկուշաբթի օրը շուկայի անկման ֆոնին ռեկորդային առավելագույնի են հասել այն լուրերից հետո, որ Գերմանիան կավելացնի ռազմական ծախսերը՝ ի պատասխան Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման, հայտնում է Reuters-ը:
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը կիրակի օրը հայտարարել է, որ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսությունում պաշտպանական ծախսերը կավելացվեն մինչեւ համախառն ներքին արդյունքի 2%-ը՝ 2021թ. 1,53%-ի փոխարեն։
Բրիտանական խոշորագույն պաշտպանական BAE եւ գերմանական Rheinmetall ընկերությունների բաժնետոմսերը երկուշաբթի սակարկումների բացումից անմիջապես հետո աճել են մինչեւ ռեկորդային բարձր մակարդակ՝ համապատասխանաբար 13,9 եւ 29,9 տոկոսով: Երկուսն էլ մեծ հասանելիություն ունեն զենքի եւ զինամթերքի շուկային:
Ֆրանսիական Thales-ն աճել է 13 տոկոսով, իսկ իտալական Leonardo-ն՝ 17,2 տոկոսով, ռազմական սենսորների գերմանական արտադրող Hensoldt-ն աճել է ավելի քան 56,1 տոկոսով։
Մինչդեռ համաեվրոպական STOXX 600 ինդեքսն ընկել է 1,3 տոկոսով։ ԱՄՆ ֆոնդային ինդեքսների ֆյուչերսները նվազել են գրեթե 1,5 տոկոսով։
Ամերիկյան զենք արտադրողներն ավելացրել են շահույթը՝ Lockheed Martin-ը՝ 5,5 տոկոսով, Raytheon-ը եւ Northrop Grumman-ը՝ մոտ 5 տոկոսով։
Պաշտպանության ոլորտի այլ բաժնետոմսերը նույնպես գերազանցել են շուկայի ընդհանուր ցուցանիշը: Բրիտանական գիտաճարտարագիտական QinetiQ ընկերության բաժնետոմսերը, որոնք գործում են պաշտպանության եւ անվտանգության շուկաներում, աճել են 11,8 տոկոսով, իսկ Ultra Electronics-ի բաժնետոմսերը՝ 4,8 տոկոսով:
Պաշտպանական բաժնետոմսերը վերջին տարիներին ճնշման են ենթարկվել՝ ESG-ի հարցերով ներդրողների ուշադրության կենտրոնում հայտնվելու պատճառով, թեեւ ուկրաինական ճգնաժամը կարող է վերաիմաստավորել դրանք:
«Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումը արմատապես փոխել է եվրոպական պաշտպանական հատվածի (EDS) լանդշաֆտը,- հայտարարել է վերլուծաբան Ջ.Պ. Մորգան Դեւիդ Փերին,- Երկրորդը՝ ինչ վերաբերում է ESG ոլորտի հեղինակությանը, ավելի շատ ներդրողներ կարող են համաձայնել, որ «պաշտպանությունը» անհրաժեշտ է խաղաղության եւ ժողովրդավարության պահպանման համար, ինչը կհանգեցնի EDS-ի վերագնահատմանը»,- հավելել է նա:

Акции оборонных компаний в Европе и США выросли в понедельник на фоне падения рынка после новостей о том, что Германия увеличит военные расходы в ответ на вторжение России в Украину, сообщает Reuters.
Канцлер Германии Олаф Шольц заявил в воскресенье, что расходы на оборону в крупнейшей экономике Европы будут увеличены до 2% от валового внутреннего продукта по сравнению с 1,53% в 2021 году.
Акции крупнейшей британской оборонной компании BAE и немецкой Rheinmetall выросли до рекордных максимумов вскоре после открытия торгов в понедельник на 13,9% и 29,9% соответственно. Оба имеют большой доступ к рынку оружия и боеприпасов.
Французская Thales выросла на 13%, а итальянская Leonardo — 17,2%, акции немецкого производителя военных сенсоров Hensoldt выросли более чем на 56,1%.
Тем временем общеевропейский индекс STOXX 600 упал на 1,3%. Фьючерсы на фондовые индексы США упали почти на 1,5%.
Американские производители оружия увеличили прибыль: Lockheed Martin - 5,5%, Raytheon и Northrop Grumman выросли примерно на 5%.
Другие акции оборонного сектора также выглядели лучше рынка в целом. Акции британской научно-инженерной компании QinetiQ, работающей на рынках обороны и безопасности, выросли на 11,8%, а акции Ultra Electronics — на 4,8%.
В последние годы акции оборонных компаний оказались под давлением из-за повышенного внимания инвесторов к вопросам ESG, хотя кризис в Украине может привести к переосмыслению.
«Вторжение России в Украину коренным образом изменило ландшафт европейского оборонного сектора (EDS)», — заявил аналитик J.P. Morgan Дэвид Перри. «Во-вторых, что касается репутации сектора ESG, больше инвесторов могут согласиться с тем, что «защита» необходима для сохранения мира и демократии, что приведет к переоценке EDS», — добавил он.