ԵՄ առաջնորդները Ուկրաինայի անդամակցության հնարավորությունը մարտին կայանալիք ոչ պաշտոնական գագաթաժողովում կարող են քննարկել, ասել է ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչը՝ հավելելով, որ այդ հարցը կարեւոր է Ուկրաինայի համար՝ հակամարտությունը դադարեցնելու շուրջ Ռուսաստանի հետ բանակցություններում, հաղորդում է Reuters-ը:
«Ինչ վերաբերում է (ԵՄ-ին անդամակցելու Ուկրաինայի) հայտին, ես կարծում եմ, որ կարեւոր է առաջ չընկնել»,-ասել է պաշտոնյան՝ խնդրելով չհրապարակել իր անունը: «Ակնհայտ է, որ հայտը դեռ չի ստացվել, բայց Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ կապված այս ամբողջ հարցը շատ է մտահոգում առաջնորդներին»:
Եվրամիության նախագահ Շառլ Միշելը եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը երկուշաբթի երեկոյան Փարիզում կհանդիպեն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի եւ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ՝ բանակցությունների համար:
«Հետեւաբար, ես վստահ եմ, որ քննարկումների ընթացքում այս թեման կբարձրանա։ Եվ, իհարկե, մենք շատ շուտով, մարտի 10-ին եւ 11-ին, կունենանք Եվրոպական խորհրդի ոչ պաշտոնական նիստ, ու կարծում եմ, որ ուկրաինական թեման ինչ-որ պահի կհայտնվի այս քննարկումների ընթացքում»,- ասել է պաշտոնյան։
Սլովենիայի վարչապետ Յանեշ Յանշան երկուշաբթի օրը «լիարժեք աջակցություն» է հայտնել ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության գործընթացի արագացմանը, իսկ Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան ասել է, թե պետք է հստակ ազդանշան տրվի, որ Ուկրաինային ԵՄ-ում ողջունում են:

Лидеры ЕС  могут обсудить возможность членства Украины на неформальном саммите в марте, заявил высокопоставленный представитель ЕС, добавив, что этот вопрос важен для Украины в переговорах с Россией о прекращении конфликта, передает Reuters.
«Что касается заявки (Украины на членство в ЕС), я думаю, важно не забегать вперед», — сказал чиновник, попросивший не называть его имени. «Очевидно, что  запрос еще не получен, но весь этот вопрос о ситуации на Украине очень сильно беспокоит лидеров».
Председатель лидеров ЕС Шарль Мишель и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен встретятся в понедельник вечером в Париже с президентом Франции Эммануэлем Макроном и канцлером Германии Олафом Шольцем для переговоров.
«Поэтому я уверен, что эта тема всплывет в ходе этих дискуссий. И, конечно же, у нас совсем скоро, 10 и 11 марта, состоится неформальное заседание Европейского совета, и я полагаю, что украинская тема будет фигурировать в какой-то момент в этих обсуждениях», — сказал чиновник.
Премьер-министр Словении Янез Янша в понедельник выразил «полную поддержку» ускорению процедуры членства Украины в ЕС, а премьер-министр Чехии Петр Фиала заявил, что необходимо дать четкий сигнал о том, что Украина приветствуется в ЕС.