Ուկրաինային զենք մատակարարելու ԳԴՀ-ի որոշումը ոչ թե սառը, այլ հենց «ամենատաք» պատերազմի ուրվականներ է կանչում։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարության մեջ։
«Վերջին օրերին մենք ականատես եղանք Ուկրաինային ռազմական սպառազինությունների մատակարարումների մեկնարկի մասին (մասնավորապես, խոսքը 1000 հակատանկային շարժական հրթիռների, 500 «Ստինգեր» շարժական զենիթահրթիռային համակարգերի, Կիեւին գերմանական արտադրության զենք փոխանցելու մի շարք երրորդ երկրներին թույլտվություն տալու մասին է) գերմանական կողմի բազաթիվ հայտարարությունների, ինչը հակասում է այս հարցում Բեռլինի նախկին հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Գերմանիայի կառավարության այս որոշումը պաշտոնապես հաստատեց Գերմանիայի դաշնային կանցլեր Օլաֆ Շոլցը... Նման վրդովեցուցիչ ժեստը հիմնավորվում է «Ուկրաինայի պայքարով՝ հանուն իր ազատության եւ անկախության», ինչպես նաեւ այն «սպառնալիքով», որն իբր ներկայացնում է մեր երկիրը եվրոպական անվտանգությանը։
Լուսնի տակ ոչ մի բան նոր չէ։ Կրկին, ինչպես պատմության մեջ բազմիցս եղել է, գերմանական հողից եկող զենքը կուղղվի ռուս զինվորների դեմ։ Այս ֆոնին հատկապես ցինիկ հնչեցին Գերմանիայի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդների պատմական հաշտեցման գործընթացի կարեւորության մասին Շոլցի հավաստիացումները։
Իր այս որոշմամբ ԳԴՀ-ն ոչ թե սառը, այլ հենց «ամենատաք» պատերազմի ուրվականներ է կանչում: Չափազանց շատ տխուր ասոցիացիաներ է առաջացնում Կիեւի հետագա «ռազմական» հագեցման հեռանկարը Բեռլինի կողմից, որն, ըստ ամենայնի, ակնհայտորեն իրեն հաշիվ չի տալիս, որ ներկա իրավիճակում մատակարարվող զենքերը ուկրաինական տարածքում հեշտությամբ կարող են նեոնացիստների, ահաբեկիչների եւ կողոպտիչների ավար դառնալ»,- նշել է նա։

Решение ФРГ о поставках оружия Украине призывает призраков уже не холодной, а самой что ни на есть «горячей» войны. Об этом говорится в заявлении официального представителя МИД РФ Марии Захаровой.
«В последние дни мы стали свидетелями многократных заявлений германской стороны о начале поставок Украине боевых вооружений (в частности, речь идет о противотанковых переносных ракетах в количестве 1000 штук, 500 переносных зенитных ракетных комплексах «Стингер», разрешении ряду третьих стран передать Киеву вооружения немецкого производства), что идет вразрез с ранее проводившейся Берлином сбалансированной линией в этом вопросе. Это решение германского Правительства было официально подтверждено Федеральным канцлером ФРГ Олафом Шольцем... Такой возмутительный жест обосновывается «борьбой Украины за свою свободу и независимость», а также «угрозой», которую наша страна якобы представляет для европейской безопасности.
Ничто не ново под луной. Вновь, как и много раз в истории, пришедшее с немецкой земли оружие будет направлено против русских солдат. На этом фоне особенно цинично прозвучали заверения Шольца о важности процесса исторического примирения между народами Германии и России.
Этим своим решением ФРГ призывает призраков уже не холодной, а самой что ни на есть «горячей» войны. Слишком много печальных ассоциаций вызывает перспектива дальнейшей «военной» накачки Киева со стороны Берлина, который кроме того, по-видимому, не отдает себе отчета, что в нынешней ситуации поставленные вооружения легко могут стать на украинской территории добычей неонацистов, террористов и мародеров», - отметила она.