Ուկրաինայի ողբերգությունը Կիեւում ձեւավորված հանցավոր ռեժիմի նկատմամբ արեւմտյան հովանավորների թողտվության արդյունքն է, երեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով զինաթափմանը նվիրված տեսաուղերձի ձեւաչափով համաժողովի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ուկրաինայի ողբերգությունը 2014 թվականի փետրվարի արյունալի հակասահմանադրական հեղաշրջումից հետո ստեղծված հանցավոր ռեժիմի նկատմամբ արեւմտյան հովանավորների թողտվության հետեւանք է, որն իրականացվեց ներուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման մասին համաձայնագրով Գերմանիայի, Լեհաստանի եւ Ֆրանսիայի երաշխիքներին հակառակ»,- ասել է Լավրովը։
ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից իրավականորեն պարտավորեցնող անվտանգության երաշխիքների ձեռքբերումը հիմնարար նշանակություն ունի ՌԴ համար, հայտարարել է արտգործնախարարը։
«Արեւմտյան գործընկերները Ռուսաստանին անվտանգության իրավական պարտավորեցնող երկարաժամկետ երաշխիքներ տրամադրելու  պատրաստակամություն չեն դրսեւորում։ Մեզ համար այս նպատակներին հասնելը սկզբունքային նշանակություն ունի։ Ռուսաստանի Դաշնության համար անընդունելի է, որ մի շարք եվրոպական երկրների տարածքում ամերիկյան միջուկային զենք կա, վաղուց ժամանակն է այն վերադարձնել ԱՄՆ։ ԵՄ երկրները փորձում են խուսափել դեմ առ դեմ ազնիվ երկխոսությունից՝ ընտրելով պատժամիջոցների ուղին։ Ռուսաստանի Դաշնությունը հույս ունի, որ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի վերաբերյալ համաժողովն այնուամենայնիվ կկայանա։ ՌԴ-ն խորապես մտահոգված է ՔԶԱԿ-ում ստեղծված իրավիճակով, որը արեւմտյան քաղաքականության հետեւանք է դարձել»,- ասել է Լավրովը։

Трагедия Украины - результат попустительства западных покровителей образовавшемуся в Киеве преступному режиму, заявил во вторник министр иностранных дел России Сергей Лавров, выступая на конференции по разоружению в формате видеообращения, передает ТАСС
«Трагедия Украины - это результат попустительства западных покровителей преступному режиму, который образовался там после кровавого антиконституционного переворота в феврале 2014 года, осуществленного вопреки гарантиям Германии, Польши и Франции под соглашением об урегулировании внутриукраинского кризиса», - сказал Лавров.
Достижение юридически обязывающих гарантий безопасности от стран НАТО имеет принципиальное значение для РФ, заявил министр иностранных дел.
«Западные коллеги пока не демонстрируют готовность предоставить России юридически обязывающие долгосрочные гарантии безопасности. Для нас достижение этих целей имеет принципиальное значение. Для РФ неприемлемо, что на территории ряда европейских стран находится американское ядерное оружие, его давно пора вернуть в США. Страны ЕС пытаются уйти от честного диалога лицом к лицу, избрав путь санкций. РФ рассчитывает, что конференция по ДНЯО все-таки состоится. РФ глубоко обеспокоена ставшей последствием политики Запада ситуацией в ОЗХО»,- сказал Лавров.