Երեւանի դիրքորոշումն այն է, որ Ուկրաինայի հակամարտությունը պետք է լուծվի դիվանագիտական ճանապարհով: Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի դիվանագիտական ուղիները պահպանվեն։ Այս մասին Ազգային ժողովում մարտի 1-ին ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսի ժամանակ, մեկնաբանելով, թե ինչո՞ւ Երեւանը չաջակցեց Ռուսաստանի դեմ ԵԽ պատժամիջոցներին, հայտարարեց արտաքին հարաբերությունների մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը։
Կապերի խզումը, նրա խոսքով, դիվանագիտական լուծումների զարգացմանը չի նպաստում։ «Հենց այս համատեքստում է Հայաստանը որոշում կայացրել այդպես քվեարկել»,- ասաց Աղաջանյանը։
Նշենք, որ անցյալ շաբաթ Եվրախորհուրդը կասեցրեց Ռուսաստանի ներկայացուցչության իրավունքն այդ կազմակերպությունում։ Ռուսաստանի ներկայացուցչության դադարեցմանը կողմ է քվեարկել 42 պետություն, դեմ է քվեարկել միայն երկու երկիր։ Դա հենց Ռուսաստանն էր, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանը։ Թուրքիան ձեռնպահ է մնացել, իսկ Ադրբեջանը չի մասնակցել քվեարկությանը։

Yerevan's position is that the conflict in Ukraine should be resolved through diplomacy. That's why it is necessary to maintain diplomatic channels. Eduard Aghajanyan, Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly (NA) of Armenia and  an MP from the ruling Civil Contract Party, stated this at Tuesday’s press conference—at the NA—of the members of the Armenian delegation to the OSCE Parliamentary Assembly—and commenting on why Armenia did not support Council of Europe (CoE) sanctions on Russia.
According to him, the severance of ties does not contribute to the development of diplomatic solutions.
"It is in this context that Armenia decided to vote like that," said Aghajanyan.
Last week, the CoE suspended Russia's representation in the organization. A total 42 countries voted for the suspension of Russia's representation, whereas only two countries—Russia itself and Armenia—voted against it. Turkey abstained while Azerbaijan did not take part in this vote.