Բենզինը եւ դիզվառելիքը ներկրվում են հիմնականում Ռուսաստանից եւ Իրանից, քիչ քանակությամբ՝ Ռումինիայից եւ Բուլղարիայից։ Այս մասին մարտի 1-ին ԱԺ նիստում հայտարարեց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին։
Պատգամավորը, մասնավորապես, հետաքրքրվեց, թե արդյոք Հայաստանում ադրբեջանական ծագման բենզին կա։ ՏՄՊՊՀ նախագահը շտապեց վստահեցնել, որ հանրապետությունում նման բենզին չկա. «Վստահաբար կարող եմ ասել, որ Հայաստանում այլ ծագման բենզին չկա»,- ասաց Գեւորգյանը։
Նա նաեւ նշեց, որ սահմանին համապատասխան հսկողություն է իրականացվում, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ մաքսային ռեժիմի շրջանակում։

Бензин и дизельное топливо поступают в Армению по большей части из России и Ирана, и в меньшем количестве из Румынии и Болгарии. Об этом на заседании Национального Собрания Армении заявил 1 марта руководитель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Гегам Геворкян, отвечая на вопрос секретаря парламентской фракции оппозиционного блока «Армения» Арцвика Минасяна.
Депутат, в частности, поинтересовался, поступает ли в Армению бензин азербайджанского происхождения. Руководитель ГКЗЭК поспешил заверить, что такого бензина в стране нет. «С уверенностью сообщаю, что в Армении нет никакого бензина другого происхождения», - сказал Геворкян.
Он также отметил, что на границе осуществляется соответствующий контроль, в том числе и в рамках таможенного режима ЕАЭС. Кроме того, проводится контроль на местах.