Վերսկսելու նիստը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց Արմեն Գեւորգյանի՝ ԵԽԽՎ հանձնաժողովների նիստին եւ գործընկերների հետ հանդիպումներին մասնակցելու համար Ստրասբուրգ մեկնելու միջնորդությունը։
Ավելի վաղ ընդմիջում էր հայտարարվել, որպեսզի Արմեն Գեւորգյանը ներկայացնի այն փաստաթղթերը, որոնք դատավորը պահանջել էր որոշում կայացնելու համար։ Ուսումնասիրելով ներկայացված փաստաթղթերը՝ դատավորը հայտարարեց, որ դրանք պարունակում են տեղեկություններ մարտի 17-ի միջոցառումների մասին, իսկ մարտի 18-ի միջոցառումների մասին տեղեկություն չկա։
Դատավորը հիշեցրեց, որ Գեւորգյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրություը, այսինքն՝ սահմանը հատելու արգելք կա։ Քանի որ Գեւորգյանը հայտարարեց, որ նիստերին մասնակցելը հնարավոր է առցանց տարբերակով, եւ չկարողացավ փաստաթղթերով հաստատել մարտի 18-ի նիստերի մասին, քանի որ ծանրակշիռ փաստարկներ չեն ներկայացվել, դատավորը մերժեց միջնորդությունը։
«Դատավարությունը վերածում եք խեղկատակության եւ վարկաբեկում եք ԱԺ հեղինակությունը»,- վրդովված ասաց Գեւորգյանը՝ խոստանալով այսուհետ չմասնակցել դատական նիստերին, որոնք խախտում են իր պարտավորությունները որպես պատգամավոր եւ որպես ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ։

Распоряжение председателя НС о командировке в Страсбург.
Судья Анна Данибекян возобновив заседание отклонила ходатайство Армена Геворкяна о разрешении выехать в Страсбург для участия в заседании комиссий ПАСЕ и встреч с коллегами.
Ранее был объявлен перерыв, дабы Армен Геворкян мог представить документы, которые потребовала судья для принятия решения. Ознакомившись с представленными бумагами, судья завила, что в них есть сведения о мероприятиях 17 марта, но нет сведений о мероприятиях 18 марта, о которых ранее говорил Геворкян.
Судья напомнила, что мера пресечения в отношении Геворкяна подписка о невыезде, то есть налицо запрет на пересечение границы. Поскольку Геворкян заявил, что участие в заседаниях возможно онлайн, а о встречах 18 марта не смог подтвердить документально, ввиду того, что не представлены весомые доводы, судья отклонила ходатайство.
Вы превратили суд в посмешище и подрываете авторитет НС, заявил возмущенный Геворкян, пообещав отныне не участвовать в заседаниях суда, которые нарушают его обязательства как депутата и члена делегации в ПАСЕ, а также обратиться в НС и ПАСЕ. А так как Армен Геворкян продолжал говорить после того, как судья заявила об окончании полемики, Данибекян применила санкцию в виде предупреждения.