Մարտի 1-ին Ժնևում տեղի ունեցող ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 49-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների Գերագույն հանձնակատար Միշել Բաչելետին:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ կողմերը բարձր են գնահատել Հայաստանի սերտ համագործակցությունը ՄԱԿ-ի, և մասնավորապես ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գրասենյանի հետ: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ տարին խորհրդանշական է՝ լրանում է ՄԱԿ-ին ՀՀ անդամակցության 30-ամյակը։ Այս կապակցությամբ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանն իրեն դրսևորել է որպես միջազգային հանրության պատասխանատու և հուսալի գործընկեր ու հետևողականորեն իր ներդրումն է ունեցել բազմակողմանիության առաջմղման, ինչպես նաև աշխարհում մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության ու խթանման գործում։
Ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրների լիարժեք կարգավորման նպատակով միջազգային կառույցների տեղում անխոչընդոտ ներգրավվածության, այդ թվում՝ ՄԱԿ գերագույն հանձնակատարի կողմից հումանիտար առաքելությունների իրականացման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան ուղեկցվել է մարդու իրավունքների և միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, այդ թվում՝ պատերազմական հանցագործություններով և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով, որոնք մանրամասն փաստագրվել և ներկայացվել են նաև միջազգային իրապաշտպան կառույցներին։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանում դեռևս անօրինական կերպով պահվում են հայ ռազմագերիներ և քաղաքացիական անձինք, որոնց պաշտոնական Բաքուն հրաժարվում է ազատ արձակել և վերադարձնել, որը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։ Ուշադրություն է հրավիրվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմի և ոչնչացման ծրագրված գործողություններին։
Կողմերը նաև հանգամանորեն մտքեր են փոխանակել Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների և դրանց շրջանակներում արձանագրված ձեռքբերումների շուրջ, մասնավորապես՝ ժողովրդավարության ամրապնդման, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության խթանման, դատաիրավական համակարգի և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում։ Զրուցակիցները բարձր են գնահատել այս գործընթացում միջազգային կառույցների հետ համակարգված փոխգործակցությունը։
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը կարևորել է ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ Հայաստանի ստանձնած առաջնորդությունը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with United Nations High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet on the margins of the 49th session of the UN Human Rights Council in Geneva, Switzerland, MFA press service informed NEWS.am.
The sides praised Armenia's close cooperation with the UN, particularly with the Office of the UN High Commissioner for Human Rights.
Ararat Mirzoyan said this year is symbolic, as it marks the 30th anniversary of Armenia's membership in the UN. In this regard, the Minister stressed that Armenia has established itself as a responsible and reliable partner of the international community and consistently contributes to the promotion of multilateralism, protection and promotion of human rights and fundamental freedoms in the world.
Presenting the situation resulting from the 44-day war unleashed by the Azerbaijani Armed Forces against Artsakh, Mirzoyan stressed the importance of unimpeded participation of international organizations in the processes on the ground, for the full resolution of humanitarian issues in Nagorno-Karabakh, including the implementation of humanitarian missions by the UN High Commissioner for Humanitarian Affairs.
He noted that Azerbaijan's aggression against Artsakh and its people was accompanied by gross violations of human rights and international humanitarian law, including war crimes and crimes against humanity, which have been documented in detail and submitted to international law enforcement structures.
Mirzoyan stressed that Armenian prisoners of war and civilians are still illegally detained in Azerbaijan, and official Baku refuses to release and return them, grossly violating the international law. Attention was also drawn to pre-planned acts of vandalism and destruction of Armenian cultural heritage in the territories taken under the control of the Azerbaijani armed forces as a result of the war against Nagorno-Karabakh.
The sides also exchanged views on the ongoing reforms in Armenia and the achievements made in them, particularly in the fields of strengthening democracy, promoting human rights and the rule of law, as well as the judicial system and the fight against corruption. The interlocutors highly appreciated the coordinated interaction in this process with the international structures.
In her turn, the UN Commissioner for Human Rights stressed the importance of Armenia's leadership in advancing the agenda of prevention of genocides and crimes against humanity.