Չինաստանը միշտ խրախուսում է բոլոր դիվանագիտական ջանքերը, որոնք նպաստում են ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանը, եւ ողջունում է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ խաղաղ բանակցությունների սկիզբը, երեքշաբթի ասել է Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Վան Վենբինը, հայտնում է «Սինհուան»։
Համապատասխան հայտարարությամբ նա հանդես է եկել հերթական ասուլիսում՝ պատասխանելով երկուշաբթի օրը Բելառուսի Գոմելի մարզում կայացած Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի պատվիրակությունների բանակցությունների մասին հարցին։
«Մենք ուշադրություն դարձրինք, որ երկու կողմերը պայմանավորվել են մոտ ապագայում բանակցությունների նոր փուլ անցկացնել»,- ասել է Վենբինը։
Չինաստանը հուսով է, որ երկու կողմերն էլ կշարունակեն երկխոսության եւ բանակցությունների գործընթացն ու կձգտեն քաղաքական լուծման, որը հաշվի կառնի կողմերի անվտանգության ողջամիտ մտահոգությունները, կապահովի ընդհանուր անվտանգությունը Եվրոպայում եւ կնպաստի երկարաժամկետ կարգուկանոնին ու կայունությանը Եվրոպայում, նշել է Վենբինը։

Китай всегда поддерживает и поощряет все дипломатические усилия, способствующие мирному урегулированию украинского кризиса, и приветствует начало мирных переговоров между Россией и Украиной, заявил во вторник официальный представитель Министерства иностранных дел КНР Ван Вэньбинь, передает «Синьхуа».
Он сделал соответствующее заявление на очередной пресс-конференции, отвечая на вопрос о переговорах между делегациями России и Украины, которые состоялись в понедельник в Гомельской области Беларуси.
«Мы обратили внимание, что обе стороны договорились провести новый раунд переговоров в ближайшее время», - сказал Ван Вэньбинь.
Китай надеется, что обе стороны продолжат поддерживать процесс диалога и переговоров и будут стремиться к политическому решению, которое учтет разумные озабоченности в сфере безопасности обеих сторон, обеспечит общую безопасность в Европе, а также будет способствовать долгосрочному порядку и стабильности в Европе, отметил Ван Вэньбинь.