ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների ազդեցությանը ՀՀ տնտեսության վրա՝ նախ նշեց, որ արտահանման վրա ազդեցությանը կարող է անդրադառնալ Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
«Մենք հետևում ենք իրադարձություններին, բնականաբար, չի կարող ազդեցություն չունենալ, վաղ է գնահատական տալը, ընթացքից պարզաբանումներ կլինեն։ Ես կարող եմ պատասխանել այն հարցերին, որոնք վերաբերում են Ֆինանսների նախարարության իրավասությանը»,- նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։
Հարցին, թե Հայաստանի համար կարո՞ղ է ստեղծվել ճգնաժամ, Տիգրան Խաչատրյանը պատասխանեց, որ ամեն օր հետևում են իրավիճակին. «Դուք տեսնում եք, որ ամեն օր իրավիճակ է փոխվում, մենք պետական բյուջեի թե՛ եկամտային, թե՛ ծախսային կողմին հետևելով՝ հայտարարելու ենք անելիքների մասին։ Պետական բյուջեի մասին օրենքն է նախատեսում այն ապահովության բարձիկը, որը կառավարությունը պետք է օգտագործի համապատասխան իրավիճակներում։ Նախ, դա պահուստային ֆոնդն է, որը կառավարությունը 2022 թվականի պետական բյուջեի նախագծում նախատեսել է և օգտագործում է այնպիսի հարցերի կարգավորման համար, որոնք առաջանում են չկանխատեսված հանգամանքներում։
Մենք ընթացքից կներկայացնենք բոլոր այն անելիքները, որոնք Ֆինանսների նախարարության իրավասության սահմաններում պետք է քննարկվեն և ապահովեն համապատասխան որոշումներով»,- նշեց Տիգրան Խաչատրյանը։

Мы по ходу представим все те планы, которые должны быть обсуждены в рамках компетенции Минфина. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте Армении 2 марта министр финансов РА Тигран Хачатрян, отвечая на вопрос, как санкции против России могут повлиять на экономику Армении.
«Мы следим за событиями, естественно, все это не может не повлиять на Армению, оценку давать рано, текущие разъяснения будут. Я могу ответить на те вопросы, которые относятся к компетенции Минфина» - заявил Хачатрян.
На вопрос, может ли быть кризис и у Армении, он ответил, что ежедневно следит за ситуацией. «Вы видите, что ситуация меняется каждый день, мы объявим о планах. В законе «О государственном бюджете» предусмотрена та подушка обеспеченности, которую правительство должно использовать в соответствующих ситуациях. Прежде всего, это резервный фонд, который был предусмотрен правительством в проекте государственного бюджета на 2022 год и использует его для урегулирования тех вопросов, которые возникают в непредвиденных обстоятельствах. Мы по ходу представим все те планы, которые должны быть обсуждены в рамках компетенции Минфина и обеспечены соответствующими решениями», - сказал Хачатрян.