ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միտումնավոր հարվածներ է հասցնում Ուկրաինայում խաղաղ բնակչությանը, սակայն դա չի անվանել ռազմական հանցագործություն։
«Ակնհայտ է, որ նրանք թիրախավորում են խաղաղ բնակիչներին»,- ասել է Բայդենը։ Հարցին, թե կարծում է արդյոք նա, որ Ռուսաստանը ռազմական հանցագործություններ է կատարում, Բայդենը պատասխանել է. «Մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք դրան: Դեռ վաղ է այդ մասին խոսել»:
Բայդենը նաեւ հաստատել է, որ ռուսական նավթի արտահանման դեմ պատժամիջոցներ դեռեւս հնարավոր են, թեեւ պաշտոնյաները նախազգուշացրել են, որ կաշխատեն նվազագույնի հասցնել նման քայլի ազդեցությունը ԱՄՆ-ում եւ աշխարհում նավթի համաշխարհային գների վրա: «Ոչինչ քննարկման շրջանակներից դուրս չէ»,- ասել է Բայդենը։
Նա նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին ինքը պետք է որոշի, թե ուզում է արդյոք մնալ իր երկրում։ «Կարծում եմ, որ դա նրա որոշումն է, եւ մենք հնարավոր ամեն ինչ անում ենք նրան օգնելու համար»,- ասել է Բայդենը:
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ը Զելենսկու հետ քննարկել է չնախատեսված հանգամանքների դեպքում պլանները՝ կապված Ուկրաինայից նրա հեռանալու կամ Լվով տեղափոխվելու հետ: Զելենսկին բազմիցս հայտարարել է, որ կմնա մայրաքաղաքում։

US President Joe Biden said Russia was deliberately targeting civilians in Ukraine, but did not call it a war crime.
"It is clear that they are targeting civilians," Biden said. Asked whether he thought Russia was committing war crimes, Biden said: "We are following it very closely. It’s early to say that.”
Biden also confirmed that sanctions on Russian oil exports were still possible, although officials warned that they would work to minimise the impact of such a move on US and global oil prices. "Nothing is off the table," Biden said.
He also said that Ukrainian leader Volodymyr Zelenskyy should decide for himself whether he wants to stay in his country. "It's his judgment to make and we're doing everything we can," he said.
CNN earlier reported that the US had discussed contingency plans with Zelenskyy to leave Ukraine or move to Lviv. Zelenskyy has repeatedly said that he would stay in the capital.