ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միտումնավոր հարվածներ է հասցնում Ուկրաինայում խաղաղ բնակչությանը, սակայն դա չի անվանել ռազմական հանցագործություն։
«Ակնհայտ է, որ նրանք թիրախավորում են խաղաղ բնակիչներին»,- ասել է Բայդենը։ Հարցին, թե կարծում է արդյոք նա, որ Ռուսաստանը ռազմական հանցագործություններ է կատարում, Բայդենը պատասխանել է. «Մենք շատ ուշադիր հետեւում ենք դրան: Դեռ վաղ է այդ մասին խոսել»:
Բայդենը նաեւ հաստատել է, որ ռուսական նավթի արտահանման դեմ պատժամիջոցներ դեռեւս հնարավոր են, թեեւ պաշտոնյաները նախազգուշացրել են, որ կաշխատեն նվազագույնի հասցնել նման քայլի ազդեցությունը ԱՄՆ-ում եւ աշխարհում նավթի համաշխարհային գների վրա: «Ոչինչ քննարկման շրջանակներից դուրս չէ»,- ասել է Բայդենը։
Նա նաեւ նշել է, որ Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին ինքը պետք է որոշի, թե ուզում է արդյոք մնալ իր երկրում։ «Կարծում եմ, որ դա նրա որոշումն է, եւ մենք հնարավոր ամեն ինչ անում ենք նրան օգնելու համար»,- ասել է Բայդենը:
Ավելի վաղ CNN-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ը Զելենսկու հետ քննարկել է չնախատեսված հանգամանքների դեպքում պլանները՝ կապված Ուկրաինայից նրա հեռանալու կամ Լվով տեղափոխվելու հետ: Զելենսկին բազմիցս հայտարարել է, որ կմնա մայրաքաղաքում։

Президент США Джо Байден заявил, что Россия намеренно наносит удары по гражданскому населению в Украине, но не стал называть это военными преступлениями.
«Ясно, что они нацелены на мирных жителей», -  сказал Байден. На вопрос, считает ли он, что Россия совершает военные преступления, Байден сказал: «Мы очень внимательно следим за этим. Пока рано об этом говорить».
Байден также подтвердил, что санкции в отношении экспорта российской нефти  все еще  возможны, хотя официальные лица предупредили, что они будут работать над тем, чтобы свести к минимуму влияние такого шага на цены на нефть в США и мире. «Ничего не выходит за рамки обсуждения», — сказал Байден.
Он также отметил,  что украинский лидер Владимир Зеленский сам должен решить, хочет ли он остаться в своей стране. «Я думаю, что это его решение, и мы делаем все возможное, чтобы помочь ему», — сказал Байден, покидая Белый дом.
Ранее CNN сообщал, что США обсудили с Зеленским планы на случай непредвиденных обстоятельств, касающиеся его отъезда из Украины или переезда во Львов. Зеленский неоднократно заявлял, что останется в столице.