Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներն աստիճանաբար կհարվածեն Մոսկվայի նավթային եկամուտներին՝ չնայած դրանք ուղղակիորեն ուղղված չեն ռուսական նավթի եւ գազի արտահանմանը, ասել է էներգետիկ քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը, հաղորդում է Reuters-ը։
ԵՄ-ն պատժամիջոցների մի քանի փաթեթ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ, այդ թվում՝ Եվրոպայից վերամշակման որոշ տեխնոլոգիաների արտահանման արգելքը, ինչը դժվարացնում եւ թանկացնում է ռուսական նավթավերամշակման գործարանների արդիականացումը:
«Այդ տեխնոլոգիաները մշակվում են Եվրոպայում, մյուս վաճառողները չեն կարող հեշտությամբ դրանք տեղակայել ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Սիմսոնը:
«Այդպես, մենք կտեսնենք, որ ժամանակի ընթացքում վերամշակված նավթից եկամուտները, որոնք 2019 թվականին Ռուսաստանին 24 միլիարդ եվրո եկամուտ են բերել, կնվազեն»,- ասել է նա:
Անցյալ տարի Ռուսաստանում նավթի եւ գազի վաճառքը երկրի ընդհանուր բյուջեի 36 տոկոսն էր կազմել, ինչն էականորեն գերազանցում է նախնական կանխատեսումները գների կտրուկ աճի արդյունքում:
Եվրոպան ներկրում է իր գազի 90 տոկոսը, մոտ 40 տոկոսը՝ Ռուսաստանից։
ԵՄ-ն հայտարարում է, որ այս ձմռանը կկարողանա հաղթահարել Ռուսաստան մատակարարման մասնակի խափանումը՝ հեղուկ բնական գազի ներմուծման ավելացման եւ պահեստավորման համեմատաբար լավ մակարդակի շնորհիվ: Սակայն Ռուսաստանից մատակարարումների ամբողջական կամ երկարատեւ դադարեցումը պահանջարկը նվազեցնելու համար արտակարգ միջոցառումներ կպահանջի, ինչպիսիք են գործարանների փակումը, կարծում են վերլուծաբանները: ԵՄ բոլոր երկրներն արտակարգ իրավիճակների պլաններ ունեն գազի մատակարարման ընդհատումների դեպքում:

EU sanctions against Russia will gradually hit Moscow's oil revenues, despite the fact that they do not directly target Russian oil and gas exports, European Commissioner for Energy Policy Kadri Simson said, Reuters reported.
The EU has imposed several packages of sanctions against Russia, including a ban on exports to Russia of certain refining technologies from Europe, which makes it difficult and expensive to modernize Russian refineries.
These technologies are developed in Europe, other vendors cannot easily place them all over the world, Simson said.
Oil and gas sales in Russia accounted for 36% of the country's total budget last year, well above initial forecasts as a result of skyrocketing prices.
Europe imports 90% of its gas, about 40% from Russia.
The EU says it will be able to deal with a partial supply disruption to Russia this winter thanks to increased imports of liquefied natural gas and relatively good storage levels. However, a complete or prolonged cessation of supplies from Russia will require emergency measures to reduce demand, such as plant closures, analysts say. All EU countries have contingency plans in place in the event of interruptions in gas supplies.