Ռուս-ուկրաինական հակամարտության հետ կապված մեզ համար բոլոր տեսակի խնդիրների ու ռիսկերի գույքագրում է իրականացվում։ Այս մասին մարտի 3-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Ըստ նրա՝ դրանց մի մասն իրականություն կդառնա, մի մասը՝ ոչ։ Նա նշեց, որ Ռուսաստան արտահանման ծավալների վերաբերյալ կառավարությունում տարբեր դիրքորոշումներ կան. ոմանք 40 տոկոս անկում են ակնկալում, իսկ դրա հետ չհամաձայնողներն իրենց կարծիքը հիմնավորում են Ռուսաստան բեռնափոխադրումների խնդիրներով։ «Դա նշանակում է, որ պահանջարկը զգալիորեն կաճի, հատկապես՝ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մասով, ինչը կազդի Հայաստանի վերամշակող արդյունաբերության վրա։ Մենք հիմնականում սննդամթերք ենք արտահանում Ռուսաստան»,- ընդգծեց Քերոբյանը՝ հիշեցնելով, որ 2021 թվականին Ռուսաստան արտահանման ծավալը մոտ 800 մլն դոլար է կազմել:
Նախարարը վստահեցրեց, որ իշխանություններն ամեն ինչ անելու են, որպեսզի արտահանումը Ռուսաստան չտուժի՝ ջանքեր գործադրելով իրացման շուկաները դիվերսիֆիկացման մասով, օրինակ՝ Իրանի, Չինաստանի, արաբական երկրների ուղղությամբ։
«Կառավարության նիստի փակ մասում կքննարկվեն իրադարձությունների զարգացման տնտեսական սցենարները եւ հակազդելու մեր հնարավոր քայլերը։ Հարթակ է ստեղծվում, որտեղ մենք պետք է օպերատիվ քննարկենք իրավիճակը։ Առջեւում շատ անորոշություններ կան»,- եզրափակեց նա։

An inventory is being carried out of all kinds of problems and risks for us related to the Russian-Ukrainian conflict. The Minister of Economy of Armenia, Vahan Kerobyan, stated this at a press briefing Thursday.
According to him, some of these problems and risks will become a reality for Armenia. He noted that there are different positions within the Armenian government with respect to the amount of the country’s exports to Russia. Some expect a 40-percent decline, whereas those who do not agree with that base their respective view on the problems of cargo transportation to Russia.
"It means that the demand will increase significantly, especially in terms of essential goods, which will affect Armenia's processing industry. We mainly export foodstuff to Russia," Kerobyan said, reminding that in 2021, Armenia’s exports to Russia has amounted to about $800 million.
The economy minister assured that the Armenian authorities will do their best so that the country’s exports to Russia do not suffer, and make efforts to diversify Armenia’s sales markets—for example, to Iran, China, Arab countries.
"In the closed part of the government session, the economic scenarios of the development of events and our likely steps to counteract will be discussed. A platform is being created where we must operatively discuss the situation. There are many uncertainties ahead," Vahan Kerobyan concluded.