Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Պարոն Վարչապետ,
Փետրվարի 24-ին, Ֆրանսիան և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Դարեր շարունակ ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդներին կապող սերտ բարեկամության շնորհիվ մեր երկու երկրները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կառուցել են ամուր, բազմազան և խոստումնալից գործընկերություն՝ հանուն ապագայի:
Ուրախ եմ, որ մեր քաղաքական, մշակութային և տնտեսական շփումները շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել՝ շնորհիվ տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի ընդունման, համաճարակային ճգնաժամի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով պատվաստանյութի չափաբաժինների տրամադրման, ինչպես նաև վերջերս Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի ստեղծման։
Այս օրը նշելու և մեր ընդհանուր հավակնությունն իրագործելու համար, ցանկացա մարտի 9-ին Փարիզում կազմակերպել հանդիպում ֆրանս-հայկական համագործակցության դերակատարների մասնակցությամբ։ Երկխոսության այս հարթակը, որի նպատակը հաստատակամորեն դեպի ապագա ուղղորդելն է, կմիավորի ֆրանսիացի և հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, տեղական ինքնկառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, ասոցիացիաների, ինչպես նաև բազմաթիվ անհատների ամենատարբեր բնագավառներից: Այն հնարավորություն կընձեռի բոլոր նրանց, ովքեր կյանքի են կոչում մեր մշակութային, գիտական և տնտեսական հարաբերությունները, նախանշել երկարաժամկետ կառուցվածքային նախագծեր՝ նպաստելու Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը՝ շեշտը հատուկ դնելով Ձեր երկրի երիտասարդության վրա։ Ուրախ կլինեմ այս առիթով ընդունել Ձեզ Փարիզում՝ նշելու մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի վճռական մոբիլիզացմանը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման նպատակով դեէսկալացիոն միջոցառումների ընդունմանը և իրականացմանը։
Հավատացած եղեք, որ Ֆրանսիան լիովին հանձնառու կլինի առաջիկա տարիներին մեր գործընկերության ամրապնդմանը` դիմագրավելու ժամանակակից աշխարհի բազմաթիվ մարտահրավերներին:

French President Emmanuel Macron sent a congratulatory message to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on the 30th anniversary of establishment of Armenian-French diplomatic relations and invited him to Paris.
“Thanks to centuries of close friendship between the French and Armenian peoples, over the past three decades the two countries have built a strong, diverse, forward-looking partnership,” Macron said.
In his congratulatory message, the French President expressed hope that political, cultural and economic contacts would continue to strengthen with the adoption of the Roadmap for Economic Cooperation, the provision of vaccines to Armenia to help fight the epidemic crisis and the establishment of the French Institute in Armenia.
“I would like to organize a meeting in Paris on March 9 with the participation of Franco-Armenian cooperation figures to celebrate this day and realize our common aspiration. This platform of dialogue, which aims to steadily guide to the future, will unite French and Armenian high-ranking officials, local governments, enterprises, associations, as well as many individuals from various walks of life. It will give an opportunity to all those who bring our cultural, scientific-economic relations to life, to outline long-term structural projects to promote the sustainable development and prosperity of Armenia, with a special emphasis on the youth of your country. I would be pleased to receive you in Paris on this occasion, to mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our two countries,” the statement said.
The French President noted that Armenia can rely on France's determined mobilization, both bilaterally and as co-chair of the OSCE Minsk Group, to achieve the adoption and implementation of measures to de-escalate and resolve the Karabakh conflict.
“Be assured that France will be fully committed to strengthening our partnership in the coming years to meet the many challenges of today's world,” the statement by Macron said.