ԱՄՆ-ը ակտիվների արգելափակման պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի, ինչպես նաեւ մի շարք ռուս գործարարների եւ նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ։ Այս մասին ասվում է հինգշաբթի օրը Սպիտակ տան մամուլի ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Այսօր ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է սահմանում (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր) Պուտինի մերձավորների լայն շրջանակի եւ նրանց ընտանիքների նկատմամբ»,- ասվում է փաստաթղթում։ Ինչպես վկայում է դրա տեքստը, բացի Պեսկովից, ցուցակում ընդգրկված են Նիկոլայ Տոկարեւը, Բորիս եւ Արկադի Ռոտենբերգները, Սերգեյ Չեմեզովը, Իգոր Շուվալովը, Եվգենի Պրիգոժինը եւ Ալիշեր Ուսմանովը։ Որոշ դեպքերում սահմանափակումները վերաբերում են ցուցակում ընդգրկված անձանց ամուսիններին եւ երեխաներին, ինչպես նաեւ նրանց ընկերություններին կամ այլ ունեցվածքին:
Միացյալ Նահանգները վիզային սահմանափակումներ է սահամանում 19 ռուսաստանցի գործարարների, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների 47 անդամների ու նրանց հետ կապված անձանց նկատմամբ։
«Այսօր Պետդեպարտամենտը հայտարարում է վիզային սահմանափակումների նոր քաղաքականության մասին որոշ ռուսաստանցի օլիգարխների, նրանց ընտանիքների եւ նրանց հետ սերտ կապ ունեցող անձանց նկատմամբ»,- ասվում է փաստաթղթում։ «Նախնական քայլի շրջանակներում մենք վիզային սահմանափակումներ են ձեռնարկել 19 օլիգարխների ու նրանց ընտանիքների 47 անդամների եւ նրանց հետ սերտ կապ ունեցող անձանց նկատմամբ»,- ասվում է տեքստում։
ԱՄՆ-ը ապատեղեկատվություն տարածելու համար պատժամիջոցներ է սահմանում ռուսական յոթ կազմակերպությունների եւ նրանց հետ կապված 26 անձանց նկատմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից եւ Ուկրաինայից։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հինգշաբթի պատժամիջոցների ցուցակում ավելացրել է ռուս գործարար Ալիշեր Ուսմանովին, ինչպես նաեւ նրան պատկանող զբոսանավն ու ինքնաթիռը։
«Ուսմանովը ցուցակում ներառվել է՝ կապված Ռուսաստանի տնտեսության տեխնոլոգիական ոլորտում իր գործունեության հետ։ Բացի այդ, ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության օտարերկրյա ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը Ուսմանովի սուպերզբոսանավը եւ ինքնաթիռը ճանաչում է որպես արգելափակված սեփականություն, որում Ուսմանովը բաժնեմաս ունի: Սա նշանակում է, որ զբոսանավի կամ օդանավի հետ կապված ցանկացած գործողություն, ներառյալ տեխնիկական սպասարկումը, անձնակազմ վարձելը կամ նավահանգիստների մուտքի համար վճարումը, որոնք իրականացվում են ամերիկացիների հետ կամ ԱՄՆ դոլարով, արգելված են»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։

США ввели блокирующие активы санкции в отношении пресс-секретаря президента РФ Дмитрия Пескова, а также против ряда российских бизнесменов и членов их семей. Об этом говорится в заявлении, распространенном в четверг пресс-службой Белого дома.
«Сегодня США вводят санкции в отношении широкого круга приближенных (президента РФ Владимира) Путина и членов их семей», - говорится в документе. Как следует из его текста, в указанный список включены, помимо Пескова, Николай Токарев, Борис и Аркадий Ротенберги, Сергей Чемезов, Игорь Шувалов, Евгений Пригожин и Алишер Усманов. В ряде случаев рестрикции затрагивают супруг и детей вошедших в список лиц, а также их компании или иное имущество.
Соединенные Штаты вводят визовые ограничения против 19 российских предпринимателей, а также 47 членов их семей и связанных с ними лиц.
«Сегодня Госдепартамент объявляет о новой политике визовых ограничений в отношении некоторых российских олигархов, членов их семей и тесно связанных с ними лиц», - отмечается в документе. «В рамках первоначального шага мы предприняли действия по введению визовых ограничений против 19 олигархов и 47 членов их семей и тесно связанных с ними лиц», - указывается в тексте.
США вводят санкции против семи российских организаций и 26 связанных с ними лиц из РФ и с Украины за распространение дезинформации. Минфин США внес в четверг в санкционный список российского предпринимателя Алишера Усманова, а также принадлежащие ему яхту и самолет.
«Усманов внесен в список в связи с деятельностью в технологическом секторе российской экономики. Кроме того, Управление по контролю над иностранными активами Министерства финансов США идентифицирует суперъяхту и самолет Усманова как заблокированную собственность, доля в которой принадлежит Усманову. Это означает, что любые операции, связанные с яхтой или самолетом, включая техническое обслуживание, наем персонала или оплату за заход в доки, проводимые с американскими лицами или в долларах США, запрещены», - говорится в сообщении американского Минфина.