ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը կապուղի են ստեղծել, որով երկու կողմերը կարող են տեղեկացնել միմյանց ցանկացած հնարավոր գործողության մասին, որոնք կարող են տեղի ունենալ անմիջականորեն Ուկրաինայի մոտ, խուսափելու համար ցանկացած հնարավոր վրիպումից, տեղեկացրել է CNN-ը։
«Պենտագոնը վերջերս Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հետ միասին կապի գիծ է ստեղծել՝ վրիպումների, ռազմական միջադեպերի եւ թեժացման կանխման նպատակով»,- ասվում է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցչի հայտարարությունում։ «Միացյալ Նահանգները նման մի շարք կապուղիներ ունի՝ ռուսների հետ քննարկելու համար անվտանգության կարեւորագույն հարցերը չնախատեսված հանգամանքների կամ արտակարգ իրավիճակի դեպքերում»։
Կապուղով հեռախոսահամարներ են փոխանցվում երկու կողմերի միջեւ՝ արագ հասանելիության ապահովման նպատակով։ Ամերիկյան կողմը կառավարվելու է Շտուտգարդտում ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության օպերատիվ կենտրոնից, ռուսական կողմը, իչպես ակնկալվում է, կոորդինացվելու է Մոսկվայից, պաշտպանության նախարարությունից, ասել է պաշտպանության նախարարության երկրորդ բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Հատկապես հատկանշական է համաձայնության ամփոփիչ հատվածը, քանի որ մինչ այժմ Պենտագոնի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, թե ներխուժման պահից իրենք ոչ մի ուղիղ շփում ռուս գործընկերների հետ չեն ունեցել։
Անցած ամսվա վերջից կապուղի հաստատելու փորձեր են արվել։ Վերջին անգամ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ խոսել է փետրվարի 18-ին։ Նրանք նաեւ զրուցել են մեկ շաբաթ առաջ։ Շտաբների միավորված կոմիտեի նախագահ, գեներալ Մարկ Միլին վերջին անգամ Ռուսաստանի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ խոսել է փետրվարի 11-ին։
ԱՄՆ-ը մերժել է Ուկրաինայի օդային տարածքում անթռիչք գոտի մտցնելու գաղափարը՝ հայտարարելով, որ ամերիկացի օդաչուները կներգրավվեն մարտական սցենարներին՝ ապահովելու համար այդպիսի պլանի կատարումը։ Բայց ապագա օդային հումանիտար միջանցքի դուռը, որը երաշխավորում է հումանիտար օգնության անվտանգ թռիչքներ, դեռեւս չի փակված, ասում են պաշտոնատար անձինք։

The U.S. military has set up a channel to communicate directly with the Russian military to prevent “miscalculations” or “escalation” over the Kremlin’s invasion of Ukraine, a defense spokesperson confirmed Thursday to The Hill, the latter reported.
“The Department of the Defense recently established a de-confliction line with the Russian Ministry of Defense on March 1 for the purposes of preventing miscalculation, military incidents, and escalation,” the spokesperson said.
They noted that the U.S. “retains a number of channels to discuss critical security issues with the Russians during a contingency or emergency.”
CNN later reported that the line is basically an exchange of phone numbers, one from the U.S. European Command’s operations center in Stuttgart, Germany, and the other expected from the Ministry of Defense in Moscow.
The United States and Russia are not in direct conflict with one another, but as U.S. forces continue to flow into several of Ukraine's NATO neighbors, there are concerns of a possible close encounter or mishap that could lead to an escalation.
Russian aircraft, for example, have flown close to areas where thousands of American troops are in Poland, Romania and Baltic countries.
The new deconfliction line is of interest as Pentagon officials have previously said they have not had any direct communications with Russia since the invasion began eight days ago.
Defense Secretary Lloyd Austin last spoke with Russian Minister of Defense Sergey Shoygu on Feb. 18, while Joint Chiefs of Staff Chairman Gen. Mark Milley last spoke to the Chief of Russian General Staff Gen. Valery Gerasimov on Feb. 11, nearly a month ago.