ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը կապուղի են ստեղծել, որով երկու կողմերը կարող են տեղեկացնել միմյանց ցանկացած հնարավոր գործողության մասին, որոնք կարող են տեղի ունենալ անմիջականորեն Ուկրաինայի մոտ, խուսափելու համար ցանկացած հնարավոր վրիպումից, տեղեկացրել է CNN-ը։
«Պենտագոնը վերջերս Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հետ միասին կապի գիծ է ստեղծել՝ վրիպումների, ռազմական միջադեպերի եւ թեժացման կանխման նպատակով»,- ասվում է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցչի հայտարարությունում։ «Միացյալ Նահանգները նման մի շարք կապուղիներ ունի՝ ռուսների հետ քննարկելու համար անվտանգության կարեւորագույն հարցերը չնախատեսված հանգամանքների կամ արտակարգ իրավիճակի դեպքերում»։
Կապուղով հեռախոսահամարներ են փոխանցվում երկու կողմերի միջեւ՝ արագ հասանելիության ապահովման նպատակով։ Ամերիկյան կողմը կառավարվելու է Շտուտգարդտում ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության օպերատիվ կենտրոնից, ռուսական կողմը, իչպես ակնկալվում է, կոորդինացվելու է Մոսկվայից, պաշտպանության նախարարությունից, ասել է պաշտպանության նախարարության երկրորդ բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Հատկապես հատկանշական է համաձայնության ամփոփիչ հատվածը, քանի որ մինչ այժմ Պենտագոնի ներկայացուցիչները հայտարարում էին, թե ներխուժման պահից իրենք ոչ մի ուղիղ շփում ռուս գործընկերների հետ չեն ունեցել։
Անցած ամսվա վերջից կապուղի հաստատելու փորձեր են արվել։ Վերջին անգամ ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ խոսել է փետրվարի 18-ին։ Նրանք նաեւ զրուցել են մեկ շաբաթ առաջ։ Շտաբների միավորված կոմիտեի նախագահ, գեներալ Մարկ Միլին վերջին անգամ Ռուսաստանի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ խոսել է փետրվարի 11-ին։
ԱՄՆ-ը մերժել է Ուկրաինայի օդային տարածքում անթռիչք գոտի մտցնելու գաղափարը՝ հայտարարելով, որ ամերիկացի օդաչուները կներգրավվեն մարտական սցենարներին՝ ապահովելու համար այդպիսի պլանի կատարումը։ Բայց ապագա օդային հումանիտար միջանցքի դուռը, որը երաշխավորում է հումանիտար օգնության անվտանգ թռիչքներ, դեռեւս չի փակված, ասում են պաշտոնատար անձինք։

США и Россия установили канал связи, по которому обе стороны могут уведомлять друг друга о любых потенциальных операциях, которые могут быть в непосредственной близости, чтобы избежать любых возможных просчетов вблизи Украины, передает CNN.
«Пентагон недавно установил линию деконфликтной ситуации с Министерством обороны России в целях предотвращения просчетов, военных инцидентов и эскалации», — говорится в заявлении высокопоставленного представителя министерства обороны США. «Соединенные Штаты сохраняют ряд каналов для обсуждения важнейших вопросов безопасности с русскими в случае непредвиденных обстоятельств или чрезвычайной ситуации».
Линия связи представляет собой обмен телефонными номерами между обеими сторонами для быстрого доступа. Американская сторона будет управляться из оперативного центра Европейского командования США в Штутгарте, в то время как российская сторона, как ожидается, будет координироваться из Министерства обороны в Москве, сказал второй высокопоставленный чиновник министерства обороны.
Заключение соглашения особенно примечательно, поскольку до сих пор представители Пентагона заявляли, что с момента вторжения у них не было никаких прямых контактов с российскими коллегами.
С конца прошлого месяца предпринимались попытки установить линию связи. Последний раз министр обороны США Ллойд Остин разговаривал с министром обороны России Сергеем Шойгу 18 февраля. Они также беседовали неделей ранее. Председатель Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли в последний раз разговаривал с начальником Генерального штаба России генералом Валерием Герасимовым 11 февраля.
США отвергли идеи введения бесполетной зоны над Украиной, заявив, что американские пилоты будут вовлечены в боевой сценарий, чтобы обеспечить выполнение такого плана. Но дверь в потенциальный будущий воздушный гуманитарный коридор, гарантирующий безопасный полет гуманитарной помощи, еще не закрыта, говорят официальные лица.