S&P Global ռեյթինգային գործակալությունն ավելի է իջեցրել Ռուսաստանի վարկային ռեյթինգը՝ երկիրը նշելով որպես «աղբային տարածք», քանի որ նոր միջազգային պատժամիջոցները բարձրացրել են դեֆոլտի վտանգը։
S&P Global-ը ռեյթինգը «ВВ-պլյուսից» իջեցրել է «ССС-մինուսի»՝ ներդրումային մակարդակից իջեցնելուց մոտ մեկ շաբաթ հետո։
«Ռեյթինգի իջեցումը հաջորդել է այն միջոցների ներդրմանը, որոնք, մեր կարծիքով, էապես կմեծացնեն դեֆոլտի վտանգը»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրությունում։
S&P Global-ը հայտարարել է, որ G7-ի երկրների նոր սահմանափակումները եւ կապիտալի շարժի վերահսկողությունը, որը մտցրել է Ռուսաստանի կառավարությունը ռուբլու պաշտպանության համար, կարող են սահմանափակել երկրի՝ պարտքը մարելու կարողությունը։ Ռեյթինգային գործակալությունը նաեւ նախազգուշացրել է վարկանշի հետագա անկման մասին։
Fitch и Moody's ռեյթինգային գործակալությունը նույնպես վեց աստիճանով իջեցրել է Ռուսաստանի վարկանիշը՝ հայտարարելով, որ արեւմտյան պատժամիջոցները կասկածի տակ են դրել Ռուսաստանի՝ պարտքը սպասարկելու կարողությունը, դրանք կթուլացնեն տնտեսությունը։

Ratings agency S&P Global further downgraded Russia's credit rating to 'junk' as new international sanctions imposed and the country's protective measures increased the risk of default.
S&P downgraded the sovereign rating to CCC-minus from BB-plus less than a week after downgrading it from investment grade.
The downgrade follows the introduction of measures that, in our opinion, will significantly increase the risk of default, the agency said in a statement.
S&P said new G7 restrictions and capital controls imposed by the Russian government to protect the ruble could limit the country's ability to repay its debt. The rating agency also warned of a further downgrade.
Ratings agencies Fitch and Moody's also downgraded Russia by six notches, saying Western sanctions have cast doubt on Russia's ability to service its debt and will weaken the economy.