S&P Global ռեյթինգային գործակալությունն ավելի է իջեցրել Ռուսաստանի վարկային ռեյթինգը՝ երկիրը նշելով որպես «աղբային տարածք», քանի որ նոր միջազգային պատժամիջոցները բարձրացրել են դեֆոլտի վտանգը։
S&P Global-ը ռեյթինգը «ВВ-պլյուսից» իջեցրել է «ССС-մինուսի»՝ ներդրումային մակարդակից իջեցնելուց մոտ մեկ շաբաթ հետո։
«Ռեյթինգի իջեցումը հաջորդել է այն միջոցների ներդրմանը, որոնք, մեր կարծիքով, էապես կմեծացնեն դեֆոլտի վտանգը»,- ասվում է գործակալության հաղորդագրությունում։
S&P Global-ը հայտարարել է, որ G7-ի երկրների նոր սահմանափակումները եւ կապիտալի շարժի վերահսկողությունը, որը մտցրել է Ռուսաստանի կառավարությունը ռուբլու պաշտպանության համար, կարող են սահմանափակել երկրի՝ պարտքը մարելու կարողությունը։ Ռեյթինգային գործակալությունը նաեւ նախազգուշացրել է վարկանշի հետագա անկման մասին։
Fitch и Moody's ռեյթինգային գործակալությունը նույնպես վեց աստիճանով իջեցրել է Ռուսաստանի վարկանիշը՝ հայտարարելով, որ արեւմտյան պատժամիջոցները կասկածի տակ են դրել Ռուսաստանի՝ պարտքը սպասարկելու կարողությունը, դրանք կթուլացնեն տնտեսությունը։

Рейтинговое агентство S&P Global еще больше понизило кредитный рейтинг России до «мусорной территории», поскольку новые международные санкции, вызванные и защитные меры страны увеличили риск дефолта.
S&P понизило суверенный рейтинг до «ССС-минус» с «ВВ-плюс» менее чем через неделю после понижения его с инвестиционного уровня.
«Понижение рейтинга последовало за введением мер, которые, по нашему мнению, существенно увеличат риск дефолта», — говорится в сообщении агентства.
S&P заявило, что новые ограничения со стороны стран G7 и контроль за движением капитала, введенный российским правительством для защиты рубля, могут ограничить способность страны погасить свой долг. Рейтинговое агентство также предупредило о дальнейшем понижении рейтинга.
Рейтинговые агентства Fitch и Moody's также понизили рейтинг России на шесть ступеней, заявив, что западные санкции поставили под сомнение способность России обслуживать долг и ослабят экономику.