Հունգարիան կողմ է հանդես եկել Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին, բայց իր տնտեսությունը նույնպես անխուսափելիորեն կտուժի դրանցից, պետական ռադիոյին ասել է վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Առաջին հարվածը հունգարական տնտեսությանը, նրա խոսքով, այս շաբաթվա սկզբին «Սբերբանկ»-ի փակումն էր Եվրոպայում, երբ շատ հաճախորդներ, այդ թվում՝ ընկերություններ, կորցրեցին իրենց գումարները: «Պատժամիջոցները գին ունեն, քանի որ դա երկսայրի զենք է, եւ մենք կվճարենք այդ գինը կարճաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Օրբանը՝ հավելելով, որ կառավարությունը պետք է աշխատի Ռուսաստանի դեմ ուղղված միջոցների ուղիղ վնասի մեղմման ուղղությամբ: «Սա ճգնաժամի միայն սկիզբն է»,- ասել է նա:
Հունգարիայի ազգային բանկը չեղյալ հայտարարեց «Սբերբանկ»-ի լիցենզիան այն բանից հետո, երբ Եվրոպական կենտրոնական բանկը հրահանգեց փակել դրա եվրոպական մայր ընկերությունը։ Հաճախորդների մինչեւ 100.000 եվրո ավանդները կփոխհատուցվեն Ավանդների ապահովագրման ազգային հիմնադրամի կողմից:
Օրբանը նաեւ ասել է, որ Եվրոպայում էներգակիրների գների աճը լրացուցիչ գնաճային ճնշում կառաջացնի, որը պետք է հաղթահարեն եւ կենտրոնական բանկը, եւ կառավարությունը:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայից փախած եւ Հունգարիա ժամանած մոտ 140.000 մարդկանց մոտ 70-80 տոկոսը մեկնել է այլ երկրներ, բայց շատերը մնացել են: Հունգարիան կցանկանար նրանց աշխատանք առաջարկել:
«Մենք բանակցություններ ենք սկսել գործատուների հետ… որպեսզի մնացողներն աշխատանք ստանան», - ասե է Օրբանը:

Венгрия поддержала санкции Европейского Союза против России, но ее собственная экономика также неизбежно пострадает от них, заявил государственному радио премьер-министр Виктор Орбан.
По его словам, первым ударом по венгерской экономике стало закрытие Сбербанком своих операций в Европе в начале этой недели, когда многие клиенты, в том числе компании, потеряли свои деньги. «Санкции имеют свою цену, поскольку это обоюдоострое оружие, и мы заплатим эту цену в краткосрочной перспективе», — сказал Орбан, добавив, что правительству необходимо работать над смягчением прямого ущерба от мер против России. «Это только начало кризиса», — добавил он.
Национальный банк Венгрии отозвал лицензию подразделения Сбербанка после того, как Европейский центральный банк распорядился закрыть его европейскую материнскую компанию. Вклады клиентов на сумму до 100 000 евро будут возмещены Национальным фондом страхования вкладов.
Орбан также сказал, что рост цен на энергоносители в Европе вызовет дополнительное инфляционное давление, с которым придется справляться центральному банку и правительству.
Он отметил, что около 70%-80% из примерно 140 000 человек, бежавших из Украины и прибывших в Венгрию, уехали в другие страны, но многие остались Венгрия хотела бы предложить им работу.