Հունգարիան կողմ է հանդես եկել Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներին, բայց իր տնտեսությունը նույնպես անխուսափելիորեն կտուժի դրանցից, պետական ռադիոյին ասել է վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
Առաջին հարվածը հունգարական տնտեսությանը, նրա խոսքով, այս շաբաթվա սկզբին «Սբերբանկ»-ի փակումն էր Եվրոպայում, երբ շատ հաճախորդներ, այդ թվում՝ ընկերություններ, կորցրեցին իրենց գումարները: «Պատժամիջոցները գին ունեն, քանի որ դա երկսայրի զենք է, եւ մենք կվճարենք այդ գինը կարճաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Օրբանը՝ հավելելով, որ կառավարությունը պետք է աշխատի Ռուսաստանի դեմ ուղղված միջոցների ուղիղ վնասի մեղմման ուղղությամբ: «Սա ճգնաժամի միայն սկիզբն է»,- ասել է նա:
Հունգարիայի ազգային բանկը չեղյալ հայտարարեց «Սբերբանկ»-ի լիցենզիան այն բանից հետո, երբ Եվրոպական կենտրոնական բանկը հրահանգեց փակել դրա եվրոպական մայր ընկերությունը։ Հաճախորդների մինչեւ 100.000 եվրո ավանդները կփոխհատուցվեն Ավանդների ապահովագրման ազգային հիմնադրամի կողմից:
Օրբանը նաեւ ասել է, որ Եվրոպայում էներգակիրների գների աճը լրացուցիչ գնաճային ճնշում կառաջացնի, որը պետք է հաղթահարեն եւ կենտրոնական բանկը, եւ կառավարությունը:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայից փախած եւ Հունգարիա ժամանած մոտ 140.000 մարդկանց մոտ 70-80 տոկոսը մեկնել է այլ երկրներ, բայց շատերը մնացել են: Հունգարիան կցանկանար նրանց աշխատանք առաջարկել:
«Մենք բանակցություններ ենք սկսել գործատուների հետ… որպեսզի մնացողներն աշխատանք ստանան», - ասե է Օրբանը:

Hungary has supported European Union sanctions against Russia but its own economy will be also inevitably impacted by them, Prime Minister Viktor Orban told state radio on Friday.
He said the first blow to the Hungarian economy was the closure of Sberbank's operations in Europe earlier this week, when many customers, including companies, lost their money.
"Sanctions have a price as it is a double-edged weapon, and we will pay this price in the short term," Orban said in an interview, adding the government had to work to mitigate the direct damage from the measures against Russia.
Hungary's national bank revoked the license of Sberbank's unit after the European Central Bank ordered its European parent company to close. Customer deposits of up to €100,000 will be reimbursed by the National Deposit Insurance Fund.
Orban also said that rising energy prices in Europe will cause additional inflationary pressure, which the central bank and the government will have to cope with.
He said about 70%-80% of around 140,000 people who fled Ukraine and arrived in Hungary went on to other countries, but there were many who stay - and for whom Hungary would want to offer jobs.