ՀՀ ԱԳՆ-ն տվյալներ չունի Ուկրաինայի տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների թվի մասին։
NEWS.am-ի թղթակցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից պատասխանեցին, որ այս պահին Ուկրաինայի տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների մասին հստակ տվյալներ տրամադրել հնարավոր չէ, քանի որ հյուպատոսական բաժնում գրանցումը կամավոր է, եւ հայրենակիցների մի զգալի մասը դա չի արել։
«Ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Կիեւում Հայաստանի դեսպանատուն է դիմել մոտ 1500 քաղաքացի»,- հայտնեցին ԱԳՆ-ում։ Նույն տվյալները նախօրեին ԱԺ-ում հայտնեց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Դիմորդներին տրամադրվել է անհրաժեշտ օպերատիվ տեղեկատվություն եւ խորհրդատվություն: Այս ընթացքում դեսպանատունը ապաստան տրամադրելու հարցում օգնություն է ցուցաբերել անելանելի վիճակում հայտնված մի քանի քաղաքացիների։ Աջակցություն է ցուցաբերվել նաեւ փաստաթղթերը կորցրած քաղաքացիներին։
ԱԳՆ-ի ջանքերի շնորհիվ Լեհաստանը, Սլովակիան, Ռումինիան, Մոլդովան եւ Հունգարիան թույլատրել են Ուկրաինայից առանց մուտքի արտոնագրերի մեկնող Հայաստանի քաղաքացիների տարանցումը։
Միաժամանակ, անպատասխան է մնում այն հարցը, թե ՀՀ քանի քաղաքացի է ցանկություն հայտնել վերադառնալ եւ ինչպես է նախատեսվում կազմակերպել նրանց վերադարձը։

In response to a written inquiry by Armenian News-NEWS.am, the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenian said that at the moment it is not possible to provide precise data on the number of Armenian citizens who are still in Ukraine, as the respective registration at the MFA consular section is voluntary, and a considerable number of compatriots have not done so.
"After the start of the military operation, about 1,500 [Armenian] citizens have applied to the embassy of Armenia in Kyiv," the foreign ministry said. To note, the same information was announced Thursday by Foreign Minister Ararat Mirzoyan—in the National Assembly.
Applicants were provided with the necessary urgent information and advice. During this time, the aforesaid embassy provided assistance in providing shelter to several Armenian nationals in distress. Assistance was provided also to Armenian citizens who have lost their documents.
Thanks to the efforts of the Armenian MFA, Poland, Slovakia, Romania, Moldova, and Hungary have allowed Armenian citizens’ transit from Ukraine without visas.
At the same time, however, the question remained unanswered as to how many Armenian nationals in Ukraine have expressed a wish to return to Armenia, and how it is planned to organize their return to the homeland.