ՀՀ ԱԳՆ-ն տվյալներ չունի Ուկրաինայի տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների թվի մասին։
NEWS.am-ի թղթակցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ ՀՀ ԱԳՆ-ից պատասխանեցին, որ այս պահին Ուկրաինայի տարածքում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների մասին հստակ տվյալներ տրամադրել հնարավոր չէ, քանի որ հյուպատոսական բաժնում գրանցումը կամավոր է, եւ հայրենակիցների մի զգալի մասը դա չի արել։
«Ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո Կիեւում Հայաստանի դեսպանատուն է դիմել մոտ 1500 քաղաքացի»,- հայտնեցին ԱԳՆ-ում։ Նույն տվյալները նախօրեին ԱԺ-ում հայտնեց արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Դիմորդներին տրամադրվել է անհրաժեշտ օպերատիվ տեղեկատվություն եւ խորհրդատվություն: Այս ընթացքում դեսպանատունը ապաստան տրամադրելու հարցում օգնություն է ցուցաբերել անելանելի վիճակում հայտնված մի քանի քաղաքացիների։ Աջակցություն է ցուցաբերվել նաեւ փաստաթղթերը կորցրած քաղաքացիներին։
ԱԳՆ-ի ջանքերի շնորհիվ Լեհաստանը, Սլովակիան, Ռումինիան, Մոլդովան եւ Հունգարիան թույլատրել են Ուկրաինայից առանց մուտքի արտոնագրերի մեկնող Հայաստանի քաղաքացիների տարանցումը։
Միաժամանակ, անպատասխան է մնում այն հարցը, թե ՀՀ քանի քաղաքացի է ցանկություն հայտնել վերադառնալ եւ ինչպես է նախատեսվում կազմակերպել նրանց վերադարձը։

МИД Армении не располагает данными о числе граждан РА, находящихся на территории Украины.
В ответ на письменный запрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am в МИД РА ответили, что на данный момент невозможно предоставить четкие данные о находящихся на территории Украины гражданах Армении, поскольку учет в консульском отделе посольства происходит добровольно, и значительная часть соотечественников этого не сделала.
«После начала военных действий в посольство Армении в Киеве обратились около 1500 граждан», - сообщили в МИД. Эти же данные накануне в парламенте озвучил глава МИД Арарат Мирзоян.
Обратившимся была предоставлена необходимая оперативная информация и консультация. В этот период посольство оказало содействие с убежищем нескольким гражданам, оказавшимся в безвыходном положении. Также была оказана помощь потерявшим документы гражданам.
В МИД напомнили, что благодаря усилиям МИД Польша, Словакия, Румыния, Молдова и Венгрия разрешили транзит покидающих Украину граждан РА без виз.
В то же время, вопрос о том, сколько граждан РА изъявили желание вернуться и как планируется организовать их возвращение, остался без ответа.