Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցների հաջորդ փուլը կլինի ավելի շատ ռուսական բանկերի անջատումը SWIFT համակարգից, կարգելվի ռուսական նավերի մուտքը նավահանգիստներ, ինչպես նաեւ որոշ խոշոր ապրանքների ներմուծումը: Այս մասին հայտարարել է Իռլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Սայմոն Քովենին։
«Ռուսական բանկերը դուրս կբերվեն SWIFT համակարգից։ Կարծում եմ, որ կարգելվի Ռուսաստանի դրոշով բոլոր նավերի մուտքը ԵՄ նավահանգիստներ, ինչպես նաեւ մի շարք  ապրանքների ներմուծումը, ինչպիսիք են՝ պողպատը, փայտանյութը, ալյումինը եւ, հավանաբար, ածուխը»,- ասել է Քովենին RTE հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն հայտարարել է, որ SWIFT-ից բացառում է ռուսական 7 բանկ, սակայն չի ներառում Сбербанк-ը եւ Газпромбанк-ը։

Следующий раунд санкций Европейского союза против РФ исключит из системы SWIFT больше российских банков и, вероятно, запретит заход в порты российским судам, а также импорт некоторых крупных российских товаров. Об этом заявил глава МИД Ирландии Саймон Ковени
«Российские банки будут выведены из системы SWIFT. Я подозреваю, что всем судам под российским флагом будет запрещен заход в порты ЕС. Я также подозреваю, что мы запретим импорт других товаров, таких как сталь, древесина, алюминий и, возможно, уголь», — сказал Ковени ирландскому национальному телеканалу RTE.
ЕС заявил в среду, что исключает семь российских банков из SWIFT, но не включил в него Сбербанк и Газпромбанк.