Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Մեկ ժամ տեւած հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը հայտնել են իրենց տեսակետները։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչ Շտեֆեն Հեբեշթրայթը, հաղորդում է DW-ը։
Նա հայտնել է, որ Օլաֆ Շոլցը Ռուսաստանի ղեկավարությանը կոչ է արել անհապաղ դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները եւ Պուտինից պահանջել է ապահովել մարդասիրական օգնության հասանելիությունը մարտերի շրջաններում։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն, իր հերթին, Շոլցին տեղեկացրել է շաբաթվա վերջին ռուս-ուկրաինական բանակցությունների երրորդ փուլն անցկացնելու ծրագրերի մասին։

Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц провел телефонный разговор с Владимиром Путиным. В ходе часового разговора стороны выразили свои различные точки зрения, заявил представитель правительства Германии Штеффен Хебештрайт, передает «Немецкая волна».
Шольц призвал «российское руководство к немедленному прекращению всех боевых действий» и потребовал от Путина обеспечить доступ гуманитарной помощи в районах боев.
Президент РФ в свою очередь проинформировал Шольца о планах проведения третьего раунда российско-украинских переговоров «в конце недели».