Ուկրաինայում հատուկ օպերացիայի ընթացքում ՌԴ ԶՈւ-ն ռազմական ենթակառուցվածքի 2037 օբյեկտ է խոցել։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Օպերացիայի ընթացքում հարված է հասցվել Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքի 2037 օբյեկտի: Դրանց թվում են Ուկրաինայի զինված ուժերի 71 կառավարման կետ եւ կապի հանգույց, 98 «Ս-300», «Բուկ Մ-է» եւ «Օսա» զենիթահրթիռային համակարգեր, ինչպես նաեւ 61 ռադիոլոկացիոն կայան»,- ասել է նա։
Կոնաշենկովի խոսքով՝ նաեւ 66 ինքնաթիռ ցամաքում եւ 16 ինքնաթիռ օդում, 708 տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, համազարկային կրակի 74 ռեակտիվ համակարգ, դաշտային հրետանու 261 զենք եւ ականանետ, 505 միավոր հատուկ ռազմական ավտոմոբիլային տեխնիկա, ինչպես նաեւ 56 անօդաչու թռչող սարք է ոչնչացվել։ Զինվորականները նաեւ Javelin եւ NLOW հակատանկային հրթիռային համակարգերով մեծ պահեստ են ոչնչացրել Ժիտոմիրում:
Ինչպես հավելել են գերատեսչությունում, ռուսական զինված ուժերը չեն դադարում հարվածներ հասցնել Ուկրաինայի ռազմական օբյեկտներին։
«ՌԴ զինված ուժերը շարունակում են հարվածներ հասցնել Ուկրաինայի ռազմական ենթակառուցվածքին», - ասել է Կոնաշենկովը։

Вооруженные силы РФ за время спецоперации на Украине поразили 2 037 объектов военной инфраструктуры. Об этом сообщил в субботу официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков, передает ТАСС.
«Всего за время операции поражено 2 037 объектов военной инфраструктуры Украины. Среди них - 71 пункт управления и узлов связи украинских вооруженных сил; 98 зенитных ракетных комплексов ПВО С-300, "Бук М-1" и "Оса", а также 61 радиолокационная станция», - сказал он.
По словам Конашенкова, также уничтожены 66 самолетов на земле и 16 самолетов в воздухе, 708 танков и других боевых бронированных машин, 74 реактивных системы залпового огня, 261 орудие полевой артиллерии и минометов, 505 единиц специальной военной автомобильной техники, а также 56 беспилотных летательных аппаратов. Военные уничтожили большой склад с противотанковыми ракетными комплексами Javelin и NLOW в Житомире.
Как добавили в ведомстве, вооруженные силы России не перестают наносить удары по военным объектам Украины.
«Вооруженные силы Российской Федерации продолжают наносить удары по объектам военной инфраструктуры Украины», - отметил Конашенков.