Ուկրաինայում ռազմական գործողությանը ՀԱՊԿ զորքերի հնարավոր մասնակցությունը չի քննարկվում։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 7-ին, Ազգային ժողովում ավանդական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը։
Այնուամենայնիվ, նա չբացառեց այս հարցի հնարավոր քննարկումը։ «Եթե ինչ-որ կոնկրետ իրավիճակ ստեղծվի, ապա բերված փաստարկներով այս հարցը կքննարկվի»,- ասաց Աղաջանյանը։
Իր հերթին,  նրա կուսակից Վահագն Ալեքսանյանը հավելեց, որ ՀԱՊԿ-ը նախատեսում է կազմակերպության զորքերի ներգրավում միայն մասնակից երկրներից մեկի տարածքում զինված բախումների դեպքում։ Պատգամավորը քիչ հավանական է համարում ռազմական գործողությունների տեղափոխումը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք, իսկ Ուկրաինան ՀԱՊԿ անդամ չէ։

Вопрос возможного участия войск ОДКБ в военной операции Российской Федерации на Украине, по крайней мере, в Армении  на данный момент не обсуждается. Об этом во время традиционных брифингов в Национальном Собрании заявил 7 марта глава постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян.
Тем не менее, он не исключил возможное обсуждение данного вопроса. «Если возникнет какая-то конкретная ситуация, то в соответствии с ней, с приведенной аргументаций, этот вопрос будет обсужден», - сказал Агаджанян.
В свою очередь, его однопартиец Ваагн Алексанян добавил, что ОДКБ предусматривает привлечение войск Организации лишь в случае вооруженных столкновений на территории одной из стран-участниц. Перенос боевых действий на территорию РФ депутат считает маловероятным, а Украина членом ОДКБ не является.