ՄԱԳԱՏԷ-ի գործադիր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին Թեհրան կատարած այցի ժամանակ Իրանի իշխանությունների հետ պայմանավորվել է համապարփակ տեխնիկական համագործակցության շուրջ՝ որպես ԳՀՀԾ-ի վերսկսման աշխատանքների մի մաս: Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն։
Նրա խոսքով՝ գործակալության մոտ հարցեր են առաջացել իրանական մի շարք օբյեկտների վերաբերյալ, սակայն Իրանը պարտավորվել է պարզաբանումներ տալ 1-2 ամսվա ընթացքում, հաղորդում է «Коммерсант»-ը։
«Գրոսիի այցի ընթացքում, որը տեղի է ունեցել Վիեննայում իրանական միջուկային գործարքի վերսկսման շուրջ բանակցությունների ֆոնին, Իրանի եւ ՄԱԳԱՏԷ-ի միջեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել համապարփակ տեխնիկական համագործակցության շուրջ, որի հիման վրա կկնքվի փուլային համաձայնագիր»,- ասել է Խաթիբզադեն։
Նրա խոսքով՝ կողմերը պայմանավորվել են, որ առաջիկա մեկ-երկու ամսվա ընթացքում այս համագործակցության շրջանակում գործակալությանը կտրվեն հետաքրքրող բոլոր հարցերի պատասխանները

International Atomic Energy Agency (IAEA) Director-General Rafael Grossi during his visit to Tehran agreed with the Iranian authorities on comprehensive technical cooperation for the subsequent agreement to work on the resumption of the JCPOA, Foreign Ministry spokesman Saeed Khatibzadeh said.
He said the agency had questions about a number of Iranian facilities, but Iran pledged to provide clarifications within one to two months, Kommersant reported.
"During Grossi's visit, which took place amid negotiations in Vienna (on the resumption of the Iranian nuclear deal), a comprehensive technical cooperation between Iran and the IAEA was agreed, based on which a phased agreement will be concluded," Khatibzadeh said at a press conference.
He noted that the parties had agreed that within the next one to two months, this cooperation would provide answers to all questions of interest to the agency if it refrains from politicization and pressure. He stressed that there is a direct link between these questions and the agreement in Vienna.