Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրախորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ զրույցում ներկայացրել է Ռուսաստանի դիրքորոշումը՝ կապված Դոնբասի հանրապետությունների պաշտպանության համար հատուկ ռազմական գործողության անցկացման հետ, հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը։
«Առարկայական քննարկվել են ստեղծված իրավիճակի հումանիտար ասպեկտները։ Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ ռուս զինվորականները ձեռնարկում են բոլոր հնարավոր միջոցները խաղաղ բնակիչների կյանքը պահպանելու համար։ Հիմնական սպառնալիքը գալիս է ազգայնական կազմավորումներից, որոնք, ըստ էության, օգտագործում են ահաբեկիչների մարտավարությունը՝ թաքնվելով խաղաղ բնակչության թիկունքում։
Նշվել է, որ Ռուսաստանի զինված ուժերն արդեն մի քանի անգամ «լռության ռեժիմ» են հայտարարել՝ հումանիտար միջանցքներով բնակչության տարհանման համար։ Միաժամանակ ուկրաինական ազգային գումարտակները կանխում են դա՝ դիմելով խաղաղ բնակչության նկատմամբ բռնությունների եւ ամենատարբեր սադրանքների։ Ռուսաստանի նախագահը կոչ է արել Եվրամիությանը իրական ներդրում ունենալ մարդկանց կյանքը փրկելու գործում, ճնշում գործադրել Կիեւի իշխանությունների վրա եւ ստիպել հարգել մարդասիրական իրավունքը։
Վլադիմիր Պուտինը գնահատել է նաեւ Կիեւի ներկայացուցիչների հետ բանակցությունների ընթացքը՝ հաստատելով ռուսական հայտնի պահանջները»,- նշվում է հաղորդագրութան մեջ։

Russian President Vladimir Putin in a conversation with the president of the European Council, Charles Michel, outlined Russia's position on the special military operation to protect Donbas, the official website of the Kremlin reported.
"The humanitarian aspects of the current situation were discussed substantially. Vladimir Putin, in particular, stressed that the Russian military was taking all possible measures to preserve the lives of civilians. The main threat comes from nationalist formations, which essentially use terrorist tactics, hiding behind civilians," the statement said.
It is noted that the Russian armed forces have already declared a "silence regime" several times in order to evacuate the population through humanitarian corridors. However, the Ukrainian National Battalions have prevented this by resorting to violence against civilians and all kinds of provocations. The Russian President called on the European Union to make a real contribution to saving people's lives, to put pressure on the Kiev authorities and make them respect humanitarian law.
"Vladimir Putin also assessed the course of the negotiations with Kiev's representatives, reiterating the well-known Russian demands," the report said.